Dziś Kościół wspomina świętą Aleksandrę z Galacji, męczennicę z początku IV wieku, oraz jej towarzyszki.
Aleksandra pochodziła z Ancyry, czyli dzisiejszej Ankary, obecnie stolicy Turcji. W tamtych czasach miasto to znajdowało się w Galacji, krainie należącej do Imperium Rzymskiego, której nazwa pochodziła od Gallów, którzy przywędrowali aż do środkowej części Azji Mniejszej. Chrześcijaństwo pojawiło się w tym regionie szybko, już w I wieku, o czym świadczy "List do Galatów" napisany przez św. Pawła i wchodzący w skład kanonu Nowego Testamentu.
Święta Aleksandra żyła później, na przełomie III i IV wieku. Był to czas straszliwych prześladowań chrześcijan w państwie rzymskim zarządzonych przez cesarza Dioklecjana. Aleksandra i sześć jej towarzyszek – Eufrazja, Eutymia, Julianna, Klaudia, Matrona i Teodozja – zostały skazane na tortury i śmierć za to, że odmówiły procesji z udziałem posążków bogini Artemidy. Po bestialskich torturach (biciu pałkami, obcięciu piersi, wyrzynaniu kawałów skóry i mięśni) kobiety zostały utopione w bagnie. Później zamordowany został Teodat, siostrzeniec Teodozji, który wydobył ciała zamordowanych i godnie je pochował, po czym został zadenuncjowany przez nikczemnego sąsiada. Ciała jego i pozostałych męczennic zostały spalone. Nastąpiło to prawdopodobnie w 303 roku, być może kilka lat później. Nie ma więcej szczegółów odnośnie życia świętej Aleksandry.
Obok Aleksandry z Galacji istnieć miała też być inna męczennica z tego okresu, wdowa po jednym cesarzy, poprzedników Dioklecjana, która nawróciła się na chrześcijaństwo, jednakże w oficjalnych rejestrach nie figuruje i jej historyczność jest wątpliwa.
Warto też zaznaczyć, że św. Teodozji, towarzyszki św. Aleksandry z Galacji, nie należy mylić z = inną męczennicą z tego samego okresu o tym samym imieniu pochodzącą z terenów dzisiejszego Libanu.
Kościelne wspomnienie świętej Aleksandry z Galacji i jej towarzyszek przypada 20 III.
Imię Aleksandra jest żeńską wersją męskiego imienia Aleksander, które pochodzi z greki i oznacza "obrońcę ludzi". Obecnie jest jedno z najpopularniejszych imion żeńskich, 12. pod względem pod względem występowania w Polsce. Według danych ze stycznia 2022 r. nosi je 387,5 tysiąca kobiet w naszym kraju.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz