Zamknij

Święty Maciej apostoł

06:00, 14.05.2022 .

Dziś Kościół wspomina świętego Macieja, jednego z 12 apostołów, jedynego spośród nich, którego nie powołał sam Chrystus. Jego wizerunek można zobaczyć w kościele w Ostrówkach.

Nie jest znana jest jego data urodzin. W ogóle niewiele jest informacji na jego temat. Wiadomo, że był jednym z uczniów Jezusa. Jak wiadomo, Chrystus powołał dwunastu apostołów. Jeden z nich, Judasz Iskariota, zdradził go, a potem popełnił samobójstwo. Według Dziejów Apostolskich pierwszą rzeczą, jaką pozostali apostołowie zrobili po Wniebowstąpieniu Chrystusa, było uzupełnienie swego składu. Chcieli w ten sposób jakby podtrzymać pierwotny zamysł Jezusa, poza tym doceniali symbolikę liczby 12, wtedy symbolizującą pełnię i zorganizowanie. Nie wyznaczyli od razu jednego apostoła, ale wybrali dwóch uczniów Jezusa – Józefa Barsabę zwanego też Justusem oraz właśnie Macieja, i dali im do ciągnięcia losy. Losowanie rozstrzygnęło dylemat na rzecz Macieja, który odtąd stał się dwunastym apostołem, jedynym nie wybranym przez samego Chrystusa.

W Piśmie Świętym poza samym opisem jego wybrania nie ma żadnych innych wzmianek na jego temat. Są tylko nieliczne, skąpe, późniejsze przekazy. Maciej głosił Ewangelię w Judei wśród Żydów, potem w Etiopii, potem w Kolchidzie (dzisiejsza zachodnia część Gruzji), a potem znowu w Judei, gdzie został ukamienowany. Dokładna data jego śmierci nie jest znana. Przypuszcza się, iż mógł zginąć około roku 80.

Relikwie św. Macieja odnalazła św. Helena, matka cesarza Konstantyna Wielkiego, która odnalazła też Krzyż Święty. Zostały one umieszczone w wielu miejscach: w Rzymie w bazylice Matki Bożej Większej, w Trewirze w Niemczech i w kościele św. Justyny w Padwie. W Trewirze kult św. Macieja był kiedyś rozwinięty.

Święty Maciej jest patronem Hanoweru, budowniczych, cukierników, rzeźników, alkoholików i chorujących na ospę. Przyzywały go niepłodne małżeństwa oraz chłopcy rozpoczynający naukę.

Potocznie "kościołem Macieja" nazywa się będącą koronacyjną świątynią królów węgierskich gotycką katedrę w Budapeszcie, jednak jest to nazwa potoczna pochodząca od króla Macieja Korwina, w rzeczywistości zaś katedra ma wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

W Polsce pod wezwaniem św. Macieja jest kilkanaście kościołów i parafii, m. in. gotyckie kościoły w Krakowie i Wrocławiu, parafie w Bydgoszczy, Andrychowie, Bisztynku, Ełku czy Kołobrzegu, a także kaplica w katedrze na Wawelu w Krakowie. W diecezji siedleckiej, do której należy Radzyń, nie ma żadnej jego parafii, natomiast w archidiecezji lubelskiej, do której należy południowa część powiatu radzyńskiego jest jedna parafia pod jego wezwaniem – parafia w Ratoszynie Pierwszym (pow. opolski).

W kościele p. w. św. Stanisława w Ostrówkach w powiecie radzyńskim jest przedstawiający go obraz. Jest to jeden z serii obrazów ukazujących apostołów.

Imię Maciej pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza "dar Boga". Przypuszcza się, że imię mogło być skróconą wersją imienia Mateusz, stało się jednak oddzielnym imieniem. Podobnymi imiona są Mateusz, Teodor, Dorota oraz Bogdan, tylko że imiona Mateusz i Maciej pochodzą z języka hebrajskiego, imiona Teodor i Dorota – z greki, imię Bogdan – z języków słowiańskich.

W Polsce imię Maciej jest 20. co do popularności imieniem męskim. Nosi je 267,6 tys. mężczyzn w naszym kraju.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%