Dziś Kościół wspomina świętą Paulinę, męczennicę.
Święta Paulina żyła na przełomie III i IV wieku. Zginęła podczas prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Dioklecjana, prawdopodobnie w 303 roku. Nie ma żadnych dokładniejszych informacji na jej temat, poza samym faktem istnienia i męczeństwa za wiarę oraz poza pochowaniem jej przy Via Aurelia, starożytnej drodze prowadzącej z Rzymu do Pizy. Jest też potwierdzony jej kult w późnej starożytności. W późniejszych wiekach powstawały legendy na jej temat. Niektóre z nich łączyły ją ze świętymi Artemiuszem i Kandydą. Są przypuszczenia, że być może faktycznie łączyły ich jakieś więzy rodzinne
Wspomnienie świętej Pauliny przypada na 6 VI.
W późniejszych wiekach było jeszcze kilka innych świętych noszących to samo imię: święta Paulina Pustelnica, niemiecka zakonnica z XII wieku, św. Paulina von Mallinckrodt (1817-1881), niemiecka zakonnica z XIX wieku, założycielka Zgromadzenie Sióstr Miłości Chrześcijańskiej, a także św. Paulina od Serca Jezusa Konającego (właściwie Lucia Amabile Wisenteiner, 1865-1942), włoska zakonnica niemieckiego pochodzenia działająca w Brazylii, założycielka Małych Sióstr Niepokalanego Poczęcia.
Samo imię Paulina jest żeńską wersją imienia Paulin, które z kolei jest zniekształceniem imienia Paweł. Paulina może też znaczyć "pochodząca od Pawła", "związana z Pawłem" itp.. W Polsce jest to dość popularne imię, aktualnie 30. pod względem popularności. Według danych ze stycznia 2022 r. nosi je 223,6 tys. kobiet w naszym kraju.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz