Dziś Kościół wspomina świętą Krystynę, męczennicę.
Niewiele wiadomo na jej temat. Pewne jest tylko to, że żyła na przełomie III i IV w. i że zginęła w prześladowaniach chrześcijan z okresu panowania cesarzy Dioklecjana i Maksymiana. Według jednej wersji pochodziła z Tyru w Fenicji (obecnie w Libanie), według innej – z Bolseny we Włoszech. W tym drugim miejscu jest ośrodek jej kultu. Co roku 24 VII czyli w dzień jej kościelnego wspomnienia urządza się tu uroczyste nabożeństwo i wystawia obrazy, przedstawiające jej życie. Najstarszy ślad jej kultu spotykamy już w wieku IV.
Według legend była córką urzędnika prześladującego chrześcijan. Widząc hart ducha idących na śmierć wyznawców chrześcijaństwa, sama też się nawróciła. Rozwścieczony ojciec próbował ją zmusić do zmiany decyzji torturami, ale bezskutecznie. W końcu została zabita.
Jeśli rzeczywiście święta Krystyna była nawróconą na chrześcijaństwo poganką, to zapewne pierwotnie nazywała się inaczej. Imię Krystyna, będące żeńską wersją imienia Krystyn, pochodzi bowiem od Chrystusa i oznacza chrześcijankę. W Polsce imię znane jest od średniowiecza, przy czym żeńska wersja jest zdecydowanie popularniejsza od męskiej. Według danych ze stycznia 2022 r. w Polsce są ponad 423 tysiące Krystyn. Jest 10. pod względem popularności w naszym kraju imię żeńskie. W innych krajach też jest popularne.
Po świętej Krystynie były jeszcze trzy święte o tym imieniu – Krystyna z Persji (męczennica z VI wieku zabita podczas prześladowań chrześcijan w tym kraju), Krystyna Przedziwna (zakonnica z XII wieku żyjąca na terenach dzisiejszej Belgii) oraz Krystyna ze Stommeln (mistyczka i stygmatyczka z Niemiec z XIII wieku).
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz