Zamknij

Święta Benedykta Cambiagio Frassinello

06:00, 21.03.2024 Szczepan Korulczyk

Dziś Kościół wspomina świętą Benedyktę Cambiagio Frassinello.

Święta Benedetta (Benedykta) Cambiagio urodziła się 2 X 1791 roku we wsi Langasco niedaleko Genui. Pochodziła z rodziny chłopskiej. Gdy była jeszcze dzieckiem, jej rodzice przeprowadzili się do Pawii. Tam żyli z handlowania warzywami. Już jako młoda dziewczyna święta chciała wstąpić do zakonu, ale rodzice nie pozwolili na to i przymusili ją w 1816 r. do zamążpójścia. Jej mąż, Giovanni Battista Frassinello, okazał się też pobożnym człowiekiem. Oboje utrzymywali się z handlu z warzywami i opiekowali się ciężko chorą siostrą Benedykty, Marią.

Święta, choć jej mąż był dobrym człowiekiem, nadal czuła, że ma inne powołanie. Miała mistyczne przeżycia tego dotyczące. Już w 1818 r., czyli 2 lata po ślubie, małżonkowie wyrzekli się współżycia seksualnego. W 1825 r., po śmierci Marii, państwo Frasinello podjęli radykalną decyzję. Zdecydowali, że zamieszkają oddzielnie w klasztorach: Benedykta w klasztorze sióstr urszulanek w Capriolo, jej mąż w zgromadzeniu ojców somasków. W 1827 r. potwierdzili decyzję o rezygnacji z współżycia seksualnego, składając "ślub czystości". Utrzymywali jednak stale ze sobą kontakt, wspierając się.

Od tej pory Benedykta Cambiagio Frassinello żyła jak zakonnica. Przez kilka miesięcy oddawała się kontemplacji, potem jednak uznała, że co innego jest jej powołaniem, a mianowicie czynna działalność, a konkretniej działalność społeczna. Idąc za radą biskupa Pawii, założyła ośrodek pomocy dla dziewcząt. W działaniach pomagał jej mąż. Z czasem zdobyła autorytet. Wiele osób zwracało się do niej z prośbą o pomoc i rady. Pojawili się jednak także wrogowie. Ich pomówienia sprawiły, że w 1838 r. odebrano jej ośrodek.

Nie załamała się tym. Święta i jej mąż przeprowadzili się do miejscowości Ronco Scrivia. Benedykta założyła tam szkołę dla dziewcząt o nazwie Dom Opatrzności. Potem założyła drugi ośrodek dla dziewcząt. W organizowaniu ich pomagał jej małżonek. Ona sama przez długie lata z oddaniem pracowała, wspierając ubogich i bezradnych.

Chcąc, by jej dzieła przetrwały ją samą, założyła nowy żeński zakon o nazwie Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek od Opatrzności. Jego reguła została w 1856 r. zatwierdzona przez władze kościelne. Zakonnice z tego zgromadzenia nazywane są benedyktynkami. Dziś pomagają one młodym dziewczętom, ubogim, chorym i samotnym starszym ludziom we Włoszech, Hiszpanii, w Afryce (w Burundi, na Wybrzeżu Kości Słoniowej) oraz w Peru i Brazylii.

Benedykta Cambiagio Frassinello zmarła w Ronco Scrivia opinii świętości 21 III 1858 roku. W 1987 r. została beatyfikowana, zaś w 2002 r. – kanonizowana. Jej wspomnienie przypada 21 III.

Święta Benedetta Cambiagio Frassinello jest jedyną świętą noszącą imię Benedykta. Jest to żeńska forma imienia Benedykt, pochodzącego od łacińskiego słowa "benedictus". Jest to imiesłów od czasownika "benedicere" znaczącego "dobrze o kimś mówić, dobrze komuś życzyć", znaczy zatem "taki, któremu dobrze życzono; taki, którego błogosławiono". Najbardziej znanym świętym i w ogóle osobą noszącą imię Benedykt jest święty Benedykt z Nursji, twórca pierwszej reguły życia zakonnego w Europie. Imię to nie jest bardzo popularne w Polsce. Jeszcze rzadziej jest spotykana jego żeńska wersja, chociaż była w naszym kraju notowana już od XIII wieku.

(Szczepan Korulczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%