Zamknij

90. rocznica założenia lotniska Okęcie

05:00, 29.04.2024 .

Dziś mija 90. rocznica otwarcia lotniska Okęcie – najważniejszego polskiego lotniska, obecnie noszącego nazwę Lotniska Chopina.

Pojawienie się lotnictwa na początku XX wieku oraz jego rozwój wymusiły zakładanie lotnisk – dużych terenów, z których samoloty mogą startować i na których mogą lądować. Zapotrzebowanie na nie stało się szczególnie ważne, gdy lotnictwo zaczęło odgrywać rolę w transporcie pasażerskim.

W Warszawie pierwsze lotnisko powstało w 1910 roku. Zostało ono ulokowane na poligonie rosyjskiej armii, na obecnym Polu Mokotowskim. Szybko jednak stało się zbyt małe w stosunku do potrzeb, a do tego było zbyt blisko zabudowań. Dlatego już w latach 20. zaczęto szukać miejsca na nowe warszawskie lotnisko. Wybór padł na osadę Okęcie. Było tam dość terenów jak na ówczesne potrzeby, a do tego położonych blisko Warszawy. W 1924 r. władze państwowe zakupiły 460 hektarów. W 1925 r. rozpoczęto budowę Centralnego Portu Lotniczego. Wybudowano 3 hangary, warsztaty, garaże, kotłownie a przede wszystkim nowoczesny i przestronny budynek dworca lotniczego wraz z betonową płytą postojową dla samolotów. Budowa zakończyła się w 1933 roku. Oficjalne otwarcie nastąpiło 29 IV 1934 roku. Uczestniczył w nim prezydent Ignacy Mościcki.

Lotnisko Okęcie szybko stało się jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce, obsługując zarówno loty krajowe, jak i międzynarodowe. Było to także miejsce wielu ważnych wydarzeń i pokazów lotniczych.

W okresie okupacji lotnisko przejęli Niemcy. Służyło ich celom wojskowym. Po zniszczeniach wojennych zostało odbudowane.

W 1969 r. otwarty został Międzynarodowy Dworzec Lotniczy. Kolejne dziesięciolecia przynosiły modernizację oraz budowę różnych nowych obiektów.

W 2001 r. Okęcie zostało przemianowane na Lotnisko Chopina. Potocznie jednak wiele osób nadal używa starej nazwy.

W 2018 roku Lotnisko Chopina obsłużyło 17.737.231 pasażerów. Obecnie jest największym portem lotniczym w tej części Europy. Mimo to ogromny wzrost ruchu pasażerskiego powoduje, że powoli przestaje ono wystarczać. Stąd pojawił się pomysł utworzenia Centralnego Portu Komunikacyjnego.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%