Zamknij

110. rocznica śmierci bł. Karoliny Kózkówny (18 XI 1914)

06:00, 18.11.2024 Szczepan Korulczyk Aktualizacja: 23:48, 18.11.2024
Skomentuj

Dziś mija 110. rocznica tragicznej śmierci błogosławionej Karoliny Kózkówny.

Karolina Kózka (Kózkówna) urodziła się 2 VIII 1898 roku we wsi Wał-Ruda w zaborze austriackim (obecnie woj. małopolskie, pow. tarnowski) w rodzinie chłopskiej. Jej rodzice posiadali niewielkie gospodarstwo. Byli ludźmi religijnymi. Krewni i sąsiedzi Kózków przychodzili często do ich domów na wspólne czytanie Pisma Świętego, żywotów świętych i religijnych czasopism. Sama błogosławiona wyróżniała się pobożnością nawet na tle rodziny. Codziennie śpiewała "Godzinki", uczestniczyła często we mszy także w dni powszednie, stale odmawiała różaniec. Była też... katechetką-amatorką, nauczającą religii młodsze dzieci. Oprócz tego była także wrażliwa na potrzeby bliźnich. Chętnie zajmowała się chorymi i starszymi. Odwiedzała ich, pełniąc różne posługi.

W 1914 r. wybuchła I wojna światowa. Na tereny zaboru austriackiego wkroczyły wojska rosyjskie. Jeden z żołnierzy stacjonujących w okolicy uprowadził ją poza wieś. Próbował ją zgwałcić i ostatecznie zamordował, gdyż zaciekle się broniła. Do tragedii doszło 18 XI 1914 roku. Dopiero po kilkunastu dniach znaleziono zmasakrowane ciało. 4 XII na cmentarzu we wsi Zabawa odbył się pogrzeb, który stał się manifestacją patriotyczno-religijną z udziałem około 3 tysięcy osób. Ludzie uznali ją za męczennicę. Stało się to początkiem jej kultu. Z tego powodu już w 1917 r. szczątki zostały przeniesione do grobowca przy kościele parafialnym.

W 1948 r. złożono wniosek o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego, który ostatecznie rozpoczął się w roku 1965. Zakończył się uznaniem Karoliny Kózkówny błogosławioną w 1987 roku. Nastąpiło to podczas trzeciej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w tym właśnie roku. Jej wspomnienie przypada na 18 XI.

Błogosławiona Karolina Kózkówna jest uznawana za symbol obrony swej godności. Stała się patronką osób molestowanych seksualnie, diecezji rzeszowskiej, Ruchu Czystych Serc, Katolickiego Stowarzyszeniu Młodzieży. Pod jej wezwaniem jest kilkanaście kościołów i kaplic (m. in. w Mesznej Opackiej w pow. tarnowskim, Jaśliskach w pow. krośnieńskim). Jej imię nadano kilku szkołom w wojewódzwie małopolskim, ośrodkowi Caritasu w Lędzianach na Górnym Śląsku, schronisku młodzieżowemu w Wierchomli Wielkiej (pow. nowosądecki), domowi rekolekcyjnemu w Rzeszowie, kilku ulicom (m. in. w Rzeszowie, Sobniowie koło Jasła, Wanatach koło Częstochowy). Wizerunki błogosławionej można zobaczyć w kościołach w całej Polsce – m.in. w Kołobrzegu, w Bączalu Dolnym koło Jasła, Niebieszczanach koło Sanoka, a także w... Gąsiorach w powiecie radzyńskim (gm. Ulan-Majorat), gdzie można zobaczyć przedstawiający ją witraż. (Jego zdjęcie można zobaczyć pod tekstem.) Błogosławiona zainspirowała też filmowców. Powstały o niej dwa filmy fabularne: "Karolina" (2014) i "Zerwany kłos" (2018).

(Szczepan Korulczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%