Dziś mija 375. rocznica śmierci błogosławionej Zofii z Maciejowsk ich Czeskiej, działaczki społecznej i założycielki zakonu prezentek.
Zofia Maciejowska urodziła się w 1584 roku w Budziszowicach (obecnie woj. świętokrzyskie, pow. kazimierski) w rodzinie szlacheckiej dość zamożnej, choć nie magnackiej. W 1600 r., w wieku zaledwie 16 lat została wydana za mąż za Jana Czeskiego, właściciela majątku we wsi Czechy (obecnie pow. krakowski, gm. Słomniki). Jej mąż zmarł po zaledwie 6 latach małżeństwa.
Pomimo młodego wieku, majątku, urody i wielu starających się o jej rękę bł. Zofia nie wyszła powtórnie za mąż. Poświęciła się w całości prowadzeniu działalności dobroczynnej. Jeszcze za życia męża wstąpiła do Arcybractwa Miłosierdzia, organizacji charytatywnej założonej przez księdza Piotra Skargę. Stale starała się pomagać potrzebującym, zwłaszcza sierotom, w szczególności dziewczętom. W swoim domu w Krakowie przy ul. Szpitalnej zorganizowała w latach 1616-1627 szkołę z internatem dla dziewczyn – Dom Panieński Ofiarowania Najświętszej Marii Panny. Była to pierwsza tego typu szkoła. Dotąd istniały tylko szkoły dla chłopców, natomiast dziewczęta były kształcone indywidualnie na zlecenie rodziców.
Błogosławiona nie ograniczyła się do założenia jednej szkoły. Założyła też w 1627 r. cały zakon, którego głównym celem była działalność społeczno-charytatywną i edukacyjną. Siostry Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny nazywane są krócej prezentkami (od łacińskiego słowa "praesentatio - "ofiarowanie"). Oficjalnie zakon został zatwierdzony przez władze kościelne dopiero po śmierci założycielki, w roku 1660. Zgromadzenie istnieje do dnia dzisiejszego.
Zofia Czeska zmarła 1 IV 1650 roku w opinii świętości. Została pochowana w podziemiach słynnego kościoła mariackiego w Krakowie z wyjątkiem czaszki, która jako relikwia jest przechowywana w bocznej kaplicy kościoła św. Jana w Krakowie.
Pomimo opinii świętości dopiero po kilku stuleciach, w roku 1995, został wszczęty proces beatyfikacyjny Zofii Czeskiej, który zakończył się uznaniem jej za błogosławioną w 2013 roku. Jej wspomnienie liturgiczne przypada 15 V.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu radzyninfo.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz