Zamknij

Kościół i parafia w Komarówce Podlaskiej

06:14, 11.06.2021 J.K Aktualizacja: 00:29, 29.06.2021

Dziś, w drugi piątek po Bożym Ciele w Kościele obchodzone jest Święto Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to święto patronalne dwóch kościołów (i parafii) w powiecie radzyńskim - neogotyckiego kościoła w Komarówce Podlaskiej oraz kościoła w Suchowoli.

Czerwiec jest miesiącem w sposób szczególny poświęcony czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kult Serca Jezusowego wywodzi się z czasów średniowiecza. Początkowo miał charakter prywatny, z czasem ogarnął szerokie rzesze społeczeństwa. W swych wizjach widziały Serce Jezusa mistyczki z XIII wieku - św. Mechtylda, jej siostra św. Gertruda oraz św. Małgorzata z Kotrony. Decydujące znaczenie miały jednak objawienia św. Małgorzaty Alacocoque z lat 1673-1675.  W objawieniu była mowa o tym, że dla lepszego uzmysłowienia miłości Pana Jezusa do ludzi ukazuje On widomy, prosty symbol - Swoje serce. Od tego czasu w Kościele popularny stał się kult Serca Pana Jezusa. Jest chociażby litania.

Mimo początkowych wątpliwości Kościół uznał prawdziwość tych objawień i ustanowił święto we wskazanym dniu. Formalnie ustanowione zostało w 1765 roku za czasów pontyfikatu papieża Klemensa XIII. Początkowo było ono jednak obchodzone tylko w niektórych diecezjach i zakonach. Dopiero w 1856 roku za papieża Piusa IX zostało rozszerzone na cały Kościół. Dodatkowo w 1899 r. papież Leon XIII oddał Sercu Jezusowemu w opiekę cały Kościół i rodzaj ludzki.

Święto Najświętszego Serca Pana Jezusa jest obchodzone w drugi piątek po Bożym Ciele. Należy zatem do świąt ruchomych. W tym roku przypada na 19 VI. Nie jest świętem nakazanym, t. j. wymagającym od wiernych uczestnictwa we mszy.

Jest to święto patronalne kościoła i parafii w Komarówce Podlaskiej. Komarówka Podlaska jest siedzibą gminy w powiecie radzyńskim. Jest to najbardziej na wschód wysunięta gmina powiatu. Sama Komarówka wzmiankowana była po raz pierwszy w 1580 roku, a w 1662 roku jako miasto. Status miasta utraciła w 1882 roku. Parafię ustanowiono w niej w 1709 roku. Pierwszy kościół nosił wezwania Ducha Świętego, Najświętszej Marii Panny i św. Wawrzyńca. Dopiero z czasem nadano obecne wezwanie - Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W 1829 roku z fundacji Ignacego Szumowskiego wzniesiono drugi kościół, podobnie jak pierwszy drewniany. W latach 1855-1857 wybudowany trzeci, już murowany.

Na początku XX wieku proboszczem w Komarówce Podlaskiej był ksiądz Jan Rudnicki. Był to niebywale energiczny duchowny, a także społecznik, inicjator budowy wielu obiektów w Komarówce, w tym nowego, czwartego już i istniejącego do dnia dzisiejszego kościoła parafialnego. Przyczyną był zły stan techniczny wcześniejszego oraz to, że był za mały w stosunku do potrzeb.

Nowy kościół budowano w latach 1907-1912 według projektu architekta Jana Olearskiego z Radzynia. W 1912 roku budowa została zakończona, a świątynia poświęcona. Niestety w 1915 roku nastąpiło zarekwirowanie przez wycofujących się Rosjan dzwonów, wysadzenie w powietrze wieży kościelnej oraz poważne uszkodzenie reszty budynku. Odbudowę przeprowadzono w latach 1922-1925. Dodatkowo jeszcze wybudowano plebanię, wikarówkę, dom służby kościelnej oraz ogrodzenie. Mniejsze remonty świątynia przechodziła jeszcze w 1960 r., w 1968 r.., w 2000 r. i w roku 2002.

Kościół w Komarówce Podlaskiej jest piękną świątynią wybudowaną w stylu neogotyckim. Wiele kościołów w naszych stronach jest eklektycznych w stylu. W tym wypadku koncepcja była jasna i konsekwentnie przeprowadzona. Kościół powstał na początku XX wieku, ale wygląda jak średniowieczny. Do tej koncepcji dopasowane jest wyposażenie, n. p. zamówiony w ubiegłym roku nowy konfesjonał.

Odpusty w parafii w Komarówce są na Święto Najświętszego Serca Pana Jezusa, 26 sierpnia w Święto Matki Boskiej Częstochowskiej (ze względu na kaplicę dojazdową w Walinnie pod takim wezwaniem), we wspomnie świętych Piotra i Pawła (29 czerwca) oraz św. Wawrzyńca (10 sierpnia; pozostałość dawnego wezwania).

Do parafii w Komarówce Podlaskiej poza samą Komarówką należą też Brzeziny, Brzozowy Kąt, Derewiczna, Walinna, Wiski, Woroniec, Wólka Komarowska, część wsi Rudno oraz część wsi Żulinki.

Komarówka Podlaska w strukturach kościelnych jest siedzibą nie tylko parafii, ale także dekanatu. Poza parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa w Komarówce Podlaskiej obejmuje on jeszcze: parafię Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Drelowie, parafię św. Jozafata w Gęsi, parafię Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Kolembrodach, parafię św. Stanisława w Ostrówkach, parafię Opieki Najświętszej Marii Panny w Przegalinach Dużych, parafię św. Mikołaja w Radczu, parafię Przemienienia Pańskiego w Rudnie, parafię Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Szóstce oraz parafię św. Michała Archanioła w Witorożu.

Na terenie powiatu radzyńskiego poza Komarówką Podlaską jest jeszcze druga parafia pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jej siedzibą jest Suchowola w gminie Wohyń. Na temat tego kościoła i parafii można przeczytać w oddzielnym artykule.

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%