Dziś przypada święto patronalne kościoła i parafii w Kocku, która należy do dekanatu radzyńskiego i która obejmuje jedną z miejscowości powiatu radzyńskiego.
Jednym z najstarszych chrześcijańskich świąt jest Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, upamiętniające to, iż nie zmarła ona zwyczajnie i nie została pochowana, ale żywcem wzięta do nieba. Wniebowzięcie NMP jest w związku z tym popularnym wezwaniem kościołów i parafii. Jedną z nich jest parafia w Kocku.
Kock jest miastem w powiecie lubartowskim, położonym 21 kilometrów na południowy zachód od Radzynia i 23 kilometry na północny zachód od Lubartowa. Jest miastem najbliższym Radzyniowi, bo kolejne pod względem odległości Łuków i Międzyrzec Podlaski oddalone są o 26 km. Kock jest starą miejscowością. Wiadomo, że istniał już w XIII wieku. Są przypuszczenia, iż już wtedy mógł tam być kościół. Z całą pewnością kościół w Kocku wybudowany został w roku 1447. Świątynia ta została zniszczona przez wichurę w 1777 roku. Na jej miejscu w latach 1778-1782 z inicjatywy ówczesnej właścicielki miasta, Anny Jabłonowskiej, wybudowany został istniejący do dziś kościół. Prace prowadził architekt Szymon Zug.
Kościół w Kocku położony jest w centrum miasta przy rynku. Reprezentuje styl klasycystyczny. Ma przed wejściem portyk z sześcioma kolumnami oraz schodki. Ma dość specyficzny wygląd bliższy budowlom świeckim niż kościołom.
Kocka świątynia została rozbudowana pod koniec XIX wieku. Wydłużono wtedy jej bryłę w kierunku południowym tworząc prezbiterium oraz dobudowano kaplice od wschodu i zakrystię od zachodu.
Poważne uszkodzenia zadał mu pożar, który wybuchł w 1939 r. w wyniku bombardowania przez Niemców. Zniszczenia udało się usunąć dopiero w latach 50., czyli kilkanaście lat po wojnie. Na ołtarzu głównym znalazł się wtedy namalowany w 1954 r. obraz przedstawiający Wniebowzięcie NMP pędzla Michała Borucińskiego.
Parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kocku należy do diecezji siedleckiej, do dekanatu radzyńskiego.
Parafia w Kocku należy do dekanatu radzyńskiego, ale obejmuje miejscowości z powiatu lubartowskiego. Jedynym wyjątkiem jest część Tchórzewa – wsi w powiecie radzyńskim, w gminie Borki. Poza samym Kockiem i częścią Tchórzewa do kockiej parafii należą jeszcze: Annopol, Annówka, Białobrzegi, Białobrzegi Kolonia, Bożniewice, Bykowszczyzna, Giżyce, Górka, Karolina, Lipniak, Łukówiec, Pożarów, Ruskawieś, Skromowice, Sułoszyn, Talczyn, Tarkawica, Wola Skromowska, Wólka Rozwadowska, Wygnanka (nie mylić z Wygnanką w powiecie radzyńskim), Żurawiniec i Żurawiniec Kolonia.
Poza kościołem parafialnym są jeszcze kaplice dojazdowe w Giżycach, Łukówcu, Talczynie, Tarkawicy oraz w Domu Pomocy Społecznej w Kocku.
W kockiej parafii obchodzi się dwa odpusty: w święto patronalne, to jest w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (15 VIII) oraz w kościelne wspomnienie Michała Archanioła (29 IX).
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu radzyninfo.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz