Zamknij

Święty Sebastian, święta Irena i święta Lucyna

06:00, 20.01.2022 .

Dziś Kościół wspomina świętego Sebastiana, męczennika z III wieku, którego męczeństwo było popularnym motywem w sztuce. Za dwa dni przypada wspomnienie św. Ireny, która się nim opiekowała.

Święty Sebastian żył w III wieku. Urodził się prawdopodobnie w roku 256. Pochodził z zamożnej rodziny. Został żołnierzem. Służył w gwardii przybocznej cesarza Marka Aureliusza Probusa, potem cesarza Dioklecjana. Ten ostatni nienawidził chrześcijaństwa i zainicjował prześladowania chrześcijan, jeszcze okrutniejsze i zakrojone na szerszą skalę niż wcześniejsze. Sebastian napomniał władcę, co wywołało furię tego ostatniego. Dioklecjan skazał na śmierć. Inni żołnierze przywiązali go do słupa i strzelali z łuku. Przeszyło go tak wiele strzał, że zostawili go, będąc pewnym, że już nie żyje. Pewna kobieta, chrześcijanka, święta Irena z Rzymu, chciała go pochować, gdy jednak zorientowała się, że jeszcze żyje, otoczyła go troskliwą opieką. Dzięki temu mimo ciężkiego stanu przeżył. Gdy wydobrzał, poszedł do cesarza i ponownie go napomniał. Dioklecjan ponownie wpadł w szał i kazał go zabić, tym razem pałkami, a po śmierci ciało wrzucić do wielkiego kanału ściekowego Cloaca Maxima. Zostało ono jednak stamtąd wydobyte przez świętą Lucynę i pochowane. Wszystko to wydarzyło się to w roku 288.

Święty Sebastian stał się rychło jednym z najbardziej znanych świętych. W Rzymie wybudowano dwa kościoły pod jego wezwaniem – jeden nad jego grobem, drugi w miejscu męczeństwa. Zaliczono go do grona t. zw. czternastu wspomożycieli, czyli czternastu szczególnie skutecznych orędowników u Boga. Kościół wspomina go 20 I. Święty Sebastian jest patronem m .in. rannych, żołnierzy, strzelców, łuczników, Niemiec, chorych na choroby zakaźne. Pod jego wezwaniem poza wspomnianymi kościołami w Rzymie są m. in. katedry w Magdeburgu, Bratysławie i Rio de Janeiro, a w Polsce m. in. kościoły w Krakowie, Poznaniu, Opolu, Przemyślu, Nysie, Wieliczce i Kłodawie, a także... parafia wojskowa w Wędrzynie (woj. lubuskie, pow. sulęciński) W diecezji siedleckiej, do której należy Radzyń jest jedna parafia pod jego wezwaniem – parafia w Brzezinach (woj. lubelskie, pow. rycki, gm. Stężyca). W archidiecezji lubelskiej, do której należy południowa część powiatu radzyńskiego, także jest jedna parafia z nim jako patronem, a mianowicie parafia w Krasieninie (woj. lubelskie, pow. lubelski, gm. Niemce).

Męczeństwo św. Sebastiana było popularnym motywem w sztuce, szczególnie malarstwie. Obrazy je ukazujące namalowali m. in. Caravaggio, El Greco (dwa), Matthias Grünewald, Andrea Mantegna (trzy), Hans Memling, Antonello de Messina, Pietro Perugino, Antonio Pollaiullo, Nicolas Poussin, Jose de Ribera, Pieter Paul Rubens, Tycjan (dwa). Poza męczeństwem powtarzającym się, choć nie tak często, motywem w malarstwie była też opieka św. Ireny nad rannym. Obrazy na temat namalowali m. in. Georges de La Tour, Jose de Ribera, Nicolas Regnier czy Hendrik ter Bruggen.

Dzięki świętemu Sebastianowi samo imię Sebastian stało się dość popularne w Europie. Pochodzi ono od greckiego słowa "sebastos" (czcigodny, dostojny). W Polsce w styczniu 2021 r. był 38. pod względem częstości występowania imieniem męskim. Nosiło je 185 tysięcy mężczyzn w naszym kraju.

Kościół wspomina świętego Sebastiana 20 I, natomiast zaledwie 2 dni później – 22 I – wspominana jest święta Irena z Rzymu, która opiekowała się Sebastianem. Była ona żoną Kastulusa, szambelana cesarskiego, który był chrześcijaninem i został za to zamęczony. Wdowa pozostała wierna chrześcijaństwu. Była świadkiem męczeństwa świętego Sebastiana. Miała zamiar go pochować, gdy okazało się, że jednak żyje. Wówczas przyjęła go pod swój dach i leczyła. Pomagała jej w tym święta Lucyna. Opieka ta inspirowała artystów, o czym było wyżej wspomniane. Obie kobiety ukrywały Sebastiana przez pewien czas, ten jednak nie chciał się ukrywać. Święta Irena jakiś czas później sama też została zabita za bycie chrześcijanką. Jej wspomnienie przypada 22 I. Nazywana bywa Ireną z Rzymu dla odróżnienia od innej męczennicy z tego okresu, świętej Ireny z Tesaloniki.

Jeszcze mniej wiadomo na temat świętej Lucyny. Pomagała Irenie zajmować się Sebastianem i ukrywać go, a po jego śmierci wyłowiła ciało z kloaki i godnie pochowała. Też zginęła później w prześladowaniach. Jej wspomnienie przypada 30 VI. Nie była pierwszą święta o tym imieniu. Znana jest też męczennica z I wieku, z czasów Nerona.

Imię Irena pochodzi od greckiego słowa eirene, które oznacza "pokój". Jest żeńską wersją imienia Ireneusz. W Polsce w styczniu 2021 r. było 30. pod względem występowania imieniem kobiecym. Nosi je około 231,5 tysiąca kobiet w Polsce.

Ciekawostką jest to, że na Lubelszczyźnie jest biorąca od tego imienia swą nazwę... rzeka o nazwie Irenka. Jest to struga wypływająca ze zbiornika Staw Okręt Dolnego w Rykach, przepływająca też przez Dęblin i uchodząca do Wieprza niedługo przed jego ujściem do Wisły i będąca tym samym jego ostatnim dopływem.

Imię Lucyna, w przeciwieństwie do imion Irena i Sebastian, nie ma genezy greckiej, ale łacińską. Oznacza "niosącą światło", pochodzi bowiem od słowa "lucinus" (świetlisty"). W Polsce w styczniu 2021 r. imię Lucyna było 66. pod względem popularności imieniem kobiecym. Nosiło je wtedy prawie 84 tysiące kobiet w Polsce.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%