Zamknij

Parafia w Trzebieszowie

06:05, 22.06.2022 | .
REKLAMA

Dziś przypada święto patronalne parafii p. w. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Trzebieszowie.

Trzebieszów jest wsią, siedzibą gminy w powiecie łukowskim, położoną 29 km na północ od Radzynia, 13 km na północny wschód od Łukowa, 102 km na północ od Lublina, 31 km na południowy wschód od Siedlec, 18 km na zachód od Międzyrzeca, 20 km na północny zachód od Kąkolewnicy, 7 km na północny zachód od Brzozowicy Dużej. Tamtejsza parafia jest jedną z najstarszych w Ziemi Łukowskiej. Najstarsza księga metrykalna parafii pochodzi z... 1585 roku!

Już w 1418 r. wybudowano w Trzebieszowie pierwszy kościół, zaś w 1430 r. erygowano parafię. Drugi kościół wybudowano dzięki fundacji Adama Szaniawskiego w 1724 roku. Spłonął od pożaru w 1855 roku. Obecnie istniejąca murowana świątynia wybudowana została w latach 1861-1863. Była to zasługa księdza Alojzego Radzikowskiego. Kościół był jeszcze wykańczany do 1866 roku. Reprezentuje styl eklektyczny z cechami neoklasycyzmu, natomiast wystrój jego wnętrza jest barokowy.

Dość oryginalne wezwanie Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników nawiązuje do grupy rzymskich żołnierzy z III wieku na czele ze św. Achacym z Kapadocji, którzy przyjęli chrześcijaństwo i zostali za to straceni. Nie należy ich mylić z legionem pod wodzą świętego Maurycego, a także jeszcze inną grupą męczenników określaną mianem dziesięciu tysięcy męczenników na czele ze świętym Antymem. Wspomnienie męczenników na czele ze św. Achacym przypada 22 VI, aczkolwiek w Trzebieszowie odpust jest świętowany nie wtedy, ale w niedzielę najbliżej tej daty.

Parafia w Trzebieszowie obejmowała w przeszłości wsie należące obecnie do powiatu radzyńskiego, konkretnie z obecnej gminy Kąkolewnica. Sam kościół w Kąkolewnicy był długo filialnym kościołem parafii w Trzebieszowie, bo rosyjska zaborca nie pozwalał Kościołowi erygować nowej parafii. Stało się to możliwe dopiero w 1919 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W tym samym roku erygowana została parafia w Polskowoli. Dłużej, bo aż do lat 80. XX wieku, do kościoła w Trzebieszowie na mszę udawali się mieszkańcy dwóch innych wsi z gminy Kąkolewnica – Brzozowicy Dużej i Mościsk. Dopiero w 1985 r. erygowana została parafia p. w. św. Maksymiliana Kolbego w Brzozowicy Dużej.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%