Zamknij

Parafia w Niedźwiadzie

06:05, 24.06.2022 | .
REKLAMA

Dziś przypada święto patronalne parafii w Niedźwiadzie należącej do dekanatu czemiernickiego.

Parafia w Niedźwiadzie jest młodą parafią, a jej historia przypomina nieco historię sąsiedniej parafii w Tarle. Jeszcze w latach 80. XX w. Niedźwiada należała do parafii św. Anny w Lubartowie. Od Lubartowa wieś ta oddalona jest jednak aż 11 kilometrów. W związku z tym najpierw wybudowano kaplicę, do której został na stałe oddelegowany ksiądz – wikariusz Tadeusz Józefczak, potem zaś wysunięty został pomysł budowy kościoła i ustanowienia parafii.

W 1985 r. powstał budynek plebanii. W 1987 r. założono cmentarz i została wzniesiona kaplica cmentarna. Wreszcie w 1989 r. parafia została erygowana. Pierwszym proboszczem został wspomniany ksiądz Tadeusz Józefczak.

Parafia w Niedźwiadzie obejmuje poza samą Niedźwiadą jeszcze Niedźwiadę-Kolonię oraz Brzeźnicę Leśną. Parafia należy do archidiecezji lubelskiej, do dekanatu czemiernickiego.

Parafie pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa swe święto obchodzą w drugi piątek po Bożym Ciele, aczkolwiek odpust w Niedźwiadzie organizowany jest w najbliższą niedzielę.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%