Zamknij

Parafia w Zarzeczu Łukowskim

06:10, 24.06.2022 .

Dziś przypada święto patronalne parafii w Zarzeczu Łukowskim, obejmującej wsie gminy Kąkolewnica; parafii, w której są obok siebie dwa kościoły, w tym jeden... przeniesiony z Piszczaca.

Zarzecz Łukowski jest wsią w powiecie łukowskim, w gminie Łuków, położoną 21 km na północny zachód od Radzynia, 12 km na wschód od Łukowa, 9 km na północny zachód od Kąkolewnicy. Nie należy go mylić z Zarzecem Ulańskim w powiecie radzyńskim.

Miejscowość pierwszy raz wzmiankowana jest w 1418 roku w dokumencie wystawionym przez biskupa krakowskiego Wojciecha Jastrzębca, który wytyczał granicę między parafią w Łukowie a nowo utworzoną parafią w Zbuczynie. Zarzecz znalazł się w parafii łukowskiej. Jak łatwo się domyślić, nazwa pochodzi od położenia za rzeką, a dokładniej za Krzną Południową.

Siedzibą parafii Zarzecz Łukowki stał się 503 lata później, w roku 1921, kiedy to erygowano parafię pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Święto patronalne przypada w drugi piątek po Bożym Ciele.

W 1922 r. proboszcz, ksiądz Władysław Winer, postanowił doprowadzić do wybudowania kościoła. Sposób, w jaki to zrobił, był nietypowy. Dowiedział się mianowicie, że mieszkańcy Piszczaca, miejscowości obecnie położonej obecnie w powiecie bialskim, wybudowali nowy, murowany kościół, za to stary, drewniany... chcą sprzedać. Zgłosił wobec tego, kupił go i... przeniósł do Zarzecza Łukowskiego. Świątynia została rozebrana, jej elementy składowe przetransportowane (77 kilometrów, bo tyle dzieli obie miejscowości!) i złożone z powrotem! Przypomina to historię słynnego kościoła Wang z Karpacza.

Kościół był jednak stosunkowo nieduży i stał się niewystarczający dla wiernych. Z tego względu w latach 1995-1997 z inicjatywy ówczesnego proboszcza, księdza Stanisława Goławskiego, wybudowano nowy, większy murowany kościół. Reprezentuje styl współczesny i nie ma cech stylowych. Oba kościoły stoją obok siebie w centrum wsi.

Parafia p. w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zarzeczu Łukowskim obejmuje Zarzecz Łukowski, Kownatki, Sokule, Strzyżew, Suchocin, Wagram i część Olszewnicy. Większość z tych wsi należy do powiatu łukowskiego. Wyjątkami są Olszewnica i Sokule, które należą do powiatu radzyńskiego, a dokładniej do gminy Kąkolewnica.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%