Zamknij

90. rocznica powstania Białowieskiego Parku Narodowego

06:00, 11.08.2022 .

Dziś mija 90. rocznica powstania Białowieskiego Parku Narodowego, po Pienińskim Parku Narodowym najstarszego z polskich parków narodowych.

Powołanie parku poprzedzone zostało utworzeniem w roku 1921 specjalnego rezerwatu. Samo utworzenie parku narodowego w Puszczy Białowieskiej nastąpiło 11 VIII 1932 roku, zaledwie dwa miesiące po powstaniu pierwszego polskiego parku narodowego, którym był Pieniński Park Narodowy. Początkowo białowieski park nosił nazwę "Park Narodowy w Białowieży". Gdy w 1947 roku został reaktywowany po przerwie w istnieniu związanej z II wojną światową, zyskał obecną nazwę.

Park zajmuje powierzchnię 10517,27 ha, co stanowi 1/6 polskiej części Puszczy Białowieskiej. Pod ochroną ścisłą znajduje się (w zaokrągleniu 6 tysięcy hektarów, pod ochroną czynną – 4 tysiące, ochrona krajobrazowa prowadzona jest na obszarze 353 hektarów. Wokół Parku utworzona jest strefa ochronna – otulina, która obejmuje lasy zagospodarowane o powierzchni ponad 3 tysięcy hektarów..

W Parku występuje m.in. 809 gatunków roślin naczyniowych, ponad 3 tys. gatunków roślin zarodnikowych i grzybów, prawie 200 gatunków mchów i 283 gatunki porostów. Stwierdzono ponad 8 tysięcy gatunków bezkręgowców, około 120 gatunków ptaków lęgowych oraz 52 gatunki ssaków. Oczywiście symbolem parku i całej Puszczy Białowieskiej jest żubr. Na temat uratowania tego gatunku był kiedyś oddzielny artykuł:

https://radzyninfo.pl/pl/545_historia/197561_90-rocznica-przywrocenia-zubrow-19-ix-1929.html

Już od lat 30. XX wieku funkcjonowało Muzeum Przyrodnicze. W 1996 r. stworzony został Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego. W 1999 r. obie placówki połączono w jedną instytucję – Centrum Edukacyjno-Muzealne Białowieskiego Parku Narodowego.

Białowieski Park Narodowy położony jest w północno-wschodniej części Polski, w województwie podlaskim.

Dla radzyńskiego czytelnika istotne jest że Białowieski Park Narodowy oddalony jest od naszego miasto o 168 kilometrów i tym samym jest drugim pod względem odległości od Radzynia (po Poleskim Parku Narodowym) polskim parkiem narodowym niemal na równi z Roztoczańskim Parkem Narodowym, który jest dosłownie kilometr dalej. W parku funkcjonuje wchodzące w skład wspomnianego wyżej ośrodka Muzeum Przyrodniczo-Leśne im. S. Miklaszewskiego.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%