Zamknij

Święci Aleksander i Rufus

06:00, 21.11.2022 .

Dziś Kościół wspomina świętych Aleksandra i Rufusa, synów Szymona z Cyreny.

Aleksander i Rufus byli synami Szymona Cyrenejczyka, człowieka, któremu kazano pomóc Jezusowi Chrystusowi nieść jego krzyż. W Ewangelii św. Marka pojawia się przy okazji wzmianka, iż był on ojcem Aleksandra i Rufusa. Być może dzięki relacji ojca dowiedzieli się o Chrystusie. Z późniejszych przekazów wiadomo, iż przystali do chrześcijan. Na temat Rufusa prawdopodobnie jest jeszcze druga wzmianka w Piśmie Świętym, konkretnie w Liście do Rzymian, pod koniec którego św. Paweł wymienia grupę osób, o których pozdrowienie prosi. Jest wśród nich Rufus. Uważa się, iż chodzi o syna Szymona z Cyreny i brata Aleksandra.

Wiadomo też, że obaj bracia zginęli śmiercią męczeńską, choć nie są żadne szczegóły, prócz tego, że Aleksander zginął w Kartagenie (na terenie dzisiejszej Hiszpanii).

W późniejszych wiekach obaj bracia pojawiali się w spisach świętych. Ich wspomnienie przypada 21 XI. Ich kult nie rozwinął się szerzej. Niemniej święty Aleksander stał się pierwszym ze świętych noszącym to imię. Było ono już dobrze znane w starożytności dzięki królom Macedonii, a przede wszystkim najsłynniejszemu z nich, Aleksandrowi III Wielkiemu, który podbił Imperium Perskie i stworzył własne wielkie imperium. Rozpadło się ono zaraz po jego śmierci, ale pozostawiło trwały ślad, albowiem dzięki jego powstaniu doszło do rozpowszechnienia się kultury greckiej po całym Bliskim Wschodzie i powstania t. zw. kultury hellenistycznej (różnej od helleńskiej, czyli czysto greckiej). W późniejszych wiekach imię Aleksander nosiło kilkunastu innych królów władających w różnych krajach, ośmiu papieży i wiele innych znanych osób. Był też szereg świętych. Obok św. Aleksandra, brata Rufusa, wymienić można m. in.: św. Aleksandra I (papieża z lat 107-116); św. Aleksandra z Bergamo (męczennika z początku IV w.), św. Aleksandra, biskupa Aleksandrii z początku IV w.; św. Aleksandra Sauliego, barnabitę, biskupa Pawii z XVI wieku.

Imię Aleksander oznacza po grecku "obrońcę ludzi". Jest popularne w całej Europie. W Polsce jest według danych ze stycznia 2022 roku imieniem 50. pod względem popularności. Nosi je 144 tysiące mężczyzn w naszym kraju.

Popularnym imieniem stała się za to żeńska wersja imienia Aleksander – Aleksandra. W Polsce jest nawet popularniejsze od oryginalnej męskiej wersji, gdyż jest 13. imieniem pod względem popularności. Nosi je 387,57 tys. kobiet w naszym kraju.

Popularnym imieniem nie jest za to imię drugiego z synów Szymona Cyrenejczyka – Rufus. Pochodzi ono z łaciny i oznacza "rudowłosego".

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%