Dziś mija okrągła, 150. rocznica urodzin polskiej poetki Maryli z Młodnickich Wolskiej.
Maryla Młodnicka urodziła się 13 III 1873 roku we Lwowie jako córka malarza Karola Młodnickiego i Wandy z domu Monné. Jej matka była narzeczoną Artura Grottgera, którego nie zdążyła poślubić ze względu na jego przedwczesną śmierć. Jej córka też miała być malarką. Studiowała malarstwo w Monachium i Paryżu, jednak ostatecznie poświęciła się innej dziedzinie sztuki – została poetką.
Wydała tomiki: "Théme varié" (1901), "Symfonia jesienna" (1902), "Święto słońca" (1903), "Z ogni kupalnych" (1905), "Dzbanek malin" (1929). Poza poezją była też autorką tomu nowel "Dziewczęta" (1910).
W 1894 r. poślubiła Wacława Wolskiego – inżyniera, przedsiębiorcę, wynalazcę i działacza społecznego, działającego w branży naftowej. Byli zgodnym, udanym małżeństwem. Pomimo tego, że Wacław Wolski zajmował się zupełnie czym innym, znajdował on ogromne zrozumienie dla żony i wspierał rozwój jej talentu. Oboje prowadzili też w swym domu swoisty salon artystyczny, w którym bywali m.in. Ignacy Paderewski i Leopold Staff.
Wolscy mieli pięcioro dzieci – trzech synów i dwie córki. Kontynuowały one artystyczne tradycje. Aniela Pawlikowska (1901-1980) była malarką, zaś Beata Obertyńska (1898-1980) podobnie jak matką poetką, też cenioną.
Jakby na przekór udanemu życiu jej twórczość często podejmowała tematu tęsknoty, niedosytu i przemijania. Było to być może związane z ówczesną modą, Wolska tworzyła bowiem w okresie Młodej Polski z silnymi nurtami pesymizmu. Ulegała tym wpływom, choć jej poezja na ogół stroni od młodopolskich manieryzmów. Oprócz tego inspirowała się też, zwłaszcza w początkowym okresie swej twórczości, twórczością Marii Konopnickiej. Jej wiersze są liryczne i kunsztowne.
Maryla Wolska zmarła 25 VI 1930 roku we Lwowie. Pochowana została na Cmentarzu Łyczakowskim.
Na temat męża Maryli Wolskiej – Wacława Wolskiego – był oddzielny artykuł:
https://radzyninfo.pl/pl/545_historia/221842_155-rocznica-urodzin-waclawa-wolskiego-28-ix-1865.html
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz