Zamknij

Kościół i parafia w Suchowoli

06:28, 11.06.2021 J.K

Dziś, w drugi piątek po Bożym Ciele w Kościele obchodzone jest Święto Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to święto patronalne dwóch kościołów (i parafii) w powiecie radzyńskim - neogotyckiego kościoła w Komarówce Podlaskiej oraz kościoła w Suchowoli.

Czerwiec jest miesiącem w sposób szczególny poświęcony czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kult Serca Jezusowego wywodzi się z czasów średniowiecza. Początkowo miał charakter prywatny, z czasem ogarnął szerokie rzesze społeczeństwa. W swych wizjach widziały Serce Jezusa mistyczki z XIII wieku - św. Mechtylda, jej siostra św. Gertruda oraz św. Małgorzata z Kotrony. Decydujące znaczenie miały jednak objawienia św. Małgorzaty Alacocoque z lat 1673-1675.  W objawieniu była mowa o tym, że dla lepszego uzmysłowienia miłości Pana Jezusa do ludzi ukazuje On widomy, prosty symbol - Swoje serce. Od tego czasu w Kościele popularny stał się kult Serca Pana Jezusa. Jest chociażby litania.

Mimo początkowych wątpliwości Kościół uznał prawdziwość tych objawień i ustanowił święto we wskazanym dniu. Formalnie ustanowione zostało w 1765 roku za czasów pontyfikatu papieża Klemensa XIII. Początkowo było ono jednak obchodzone tylko w niektórych diecezjach i zakonach. Dopiero w 1856 roku za papieża Piusa IX zostało rozszerzone na cały Kościół. Dodatkowo w 1899 r. papież Leon XIII oddał Sercu Jezusowemu w opiekę cały Kościół i rodzaj ludzki.

Święto Najświętszego Serca Pana Jezusa jest obchodzone w drugi piątek po Bożym Ciele. Należy zatem do świąt ruchomych. W tym roku przypada na 19 VI. Nie jest świętem nakazanym, t. j. wymagającym od wiernych uczestnictwa we mszy.

Jest to święto patronalne kościoła i parafii w Suchowoli w powiecie radzyńskim.

Suchowola była wzmiankowana już w XV wieku jako Wola Świrska albo Sucha Wola. Dzisiejsza nazwa ustalona została w 1827 roku. Parafia w tej miejscowości została erygowana równo 100 lat temu - w roku 1920. W przeciwieństwie do parafii w Komarówce Podlaskiej parafia w Suchowoli nie należy do diecezji siedleckiej, ale do archidiecezji lubelskiej. Kościół parafialny został wybudowany w latach 1921-1923 dzięki fundacji księcia Seweryna Czetwertyńskiego i jego żony Zofii na ofiarowanym przez nich placu. Świątynię zaprojektował inżynier Stefan Stępkowski. Reprezentuje ona t.zw. styl swojski. Nurt ten obecny był w polskiej architekturze w pierwszym ćwierćwieczu XX wieku, jeden z nurtów mających mieć ambicję stania się stylem narodowym. Reprezentowały go kościoły w Limanowej, Orłowie czy Bączalu Dolnym. Zwłaszcza ostatni z wymienionych przypomina kościół w Suchowoli., który jest murowany, otynkowany, na wysokiej podmurówce z ciosów granitowych (ten element obecny także w Bączalu Dolnym), z trójprzęsłowym korpusem. Ołtarz główny jest neobarokowy.

Kościół w Suchowoli został poświęcony w 1923 roku, zaś konsekrowany w 1929 roku. Większość wyposażenia została ufundowana przez Czetwertyńskich. Tym, co może zwrócić uwagę, iż to właśnie w Suchowoli znajduje się... najstarszy obraz w całym powiecie radzyńskim, "Święta Rodzina" anonimowego włoskiego malarza z XVI wieku.

W 1941 r. proboszcz z Suchowoli, ksiądz Józef Bierzyński, został aresztowany przez Niemców i zesłany do Auschwitz, gdzie zginął.

Kościół w Suchowoli przechodził remonty w 1953 r., w 1974 r., w 1978 r. i 2 lata temu - w roku 2018. Usytuowany jest w centrum wsi, przy głównej drodze, na wschód od dawnego założenia pałacowego.

Do parafii poza samą Suchowolą należą jeszcze Bramka, Branica Radzyńska Kolonia, Branica Suchowolska, Świerże, Wólka Zdunkówka i Zawoinka.

Parafia, jak wspominałem, należy do archidiecezji lubelskiej, jako jedna z dwóch parafii powiatu radzyńskiego. Drugą jest parafia św. Stanisława w Czemiernikach.

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%