Zamknij

Święty Krzysztof

06:00, 25.07.2021 J.K

Dziś Kościół wspomina świętego Krzysztofa, patrona kierowców, jednego z Czternastu Wspomożycieli.

Święty Krzysztof żył w pierwszej połowie III wieku w Licji (krainie w Azji Mniejszej, obecnie w Turcji). Jego imię Christophorus (w spolszczonej wersji Krzysztof) oznacza „niosący Chrystusa”. Zginął jako męczennik za wiarę chrześcijańską w 250 roku w okresie prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Decjusza. Już w IV wieku w Chalcedonie w Grecji stał kościół pod jego wezwaniem, a zatem już wtedy istniał jego kult. Zaliczono go do grona Czternastu Wspomożycieli – czternastu świętych męczenników, którzy są szczególnie skutecznymi orędownikami u Boga, obok św. Achacego, św. Erazma, św. Eustachego, św. Barbary, św. Błażeja, św. Cyriaka, św. Dionizego, św. Idziego, św. Jerzego, św. Katarzyny, św. Małgorzaty, św. Pantaleona i św. Wita.

Brak konkretnych informacji na temat św. Krzysztofa sprawił, że powstało na jego temat wiele legend. Najpopularniejsza z nich jest piękna legenda o jego nawróceniu i genezie imienia. Według niej miał być Krzysztof miał być bardzo wysokim i niezwykle silnym mężczyzną. Postanowił w związku z tym, że służyć będzie tylko najsilniejszemu. Początkowo służył władcy swej krainy, gdy jednak zobaczył, że ten boi się bardzo diabła, stwierdził, że to Szatan jest najpotężniejszy i to jemu będzie służył. Zobaczył wszakże, iż diabeł ucieka przed znakiem krzyża, uznał zatem, że to Chrystus jest najpotężniejszy. Pewien mnich poradził mu, że najlepiej będzie służył Chrystusowi poprzez dobre uczynki i że dzięki nim ma szansę Go ujrzeć. Krzysztof wykorzystał swoją siłę i przenosił podróżnych przez bród na rzece, w ten sposób realizując radę mnicha. Pewnego razu o przeniesienie poprosił go jakiś chłopiec. Ku zdumieniu Krzysztofa okazał się on niesamowicie ciężki, tak bardzo, że omal nie utonął w czasie przenoszenia go. Po dotarciu na drugi brzeg powiedział, że chłopak ciążył mu tak bardzo, jakby przenosił cały świat. Wtedy okazało się, że postać chłopca przybrał sam Chrystus. W ten sposób legenda tłumaczyła genezę imienia. W ikonografii święty Krzysztof przedstawiany jest w sposób nawiązujący do przytoczonej wyżej opowieści. W nawiązaniu do niej święty stał się patronem podróżnych, a po wynalezieniu samochodów – patronem kierowców. W dzień jego kościelnego wspomnienia, to jest 25 VII, albo w jego okolicach, pod kościołami święcone są pojazdy – samochody i rowery.

Pod wezwaniem świętego Krzysztofa jest katedra w Roermundzie w Holandii, w Polsce zaś parafie m. in. w Białymstoku, Tychach i Podkowie Leśnej.

Wizerunek świętego Krzysztofa niosącego Chrystusa wykorzystany został w herbach Ćmielowa (miasto w woj. świętokrzyskim, pow. ostrowieckim) i gminy Chełmiec (woj. małopolskie, pow. nowosądecki), a także w herbie Wilna (stolicy Litwy).

Od imienia świętego Krzysztofa pochodzi nazwa kilkunastu miast w Hiszpanii i jej dawnych koloniach, prowincji w Dominikanie (San Cristobal), a nawet całego państwa – Saint Christopher i Lewis, używającego obecnie częściej alternatywnej nazwy Saint Kitts i Lewis.

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%