Zamknij

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

06:05, 01.11.2021 . Aktualizacja: 10:58, 01.11.2021

Dziś w Kościele obchodzona jest Uroczystość Wszystkich Świętych, natomiast jutro będzie Dzień Zaduszny. Podczas świąt tych wspominamy zmarłych.

Uroczystość Wszystkich Świętych ma uczcić wszystkich świętych. Świętym jest ktoś, o kim dzięki pewnym znakom i wynikającym z ich odczytania oficjalnemu stanowisku Kościoła można orzec, iż został zbawiony, i który może być obiektem kultu świętych. Świętym we właściwym znaczeniu jest ktoś, kogo kult został dopuszczony w całym Kościele, natomiast ten, kogo kult został oficjalnie dopuszczony tylko na jakimś obszarze (w jednym kraju, regionie czy diecezji) nazywany jest błogosławionym.

Początek kultu świętych wiąże się z pierwszymi wiekami chrześcijaństwa, kiedy to chrześcijanie gromadzili się przy grobach męczenników za wiarę, zazwyczaj w rocznicę ich śmierci, wspominając ich i modląc się. Wyrósł z tego z czasem kult świętych, który zaczął obejmować nie tylko męczenników. Kościelne wspomnienia świętych przypadają, w nawiązaniu do wczesnochrześcijańskich zwyczajów, w zdecydowanej większości przypadków w dzień śmierci, który zarazem był dniem „narodzin dla nieba”.

Obok wspominania konkretnych świętych w konkretnych dniach pojawiło się też święto będące niejako zbiorczym upamiętnieniem wszystkich świętych razem wziętych. Od schyłku starożytności do mniej więcej IX wieku święto to przypadało w różnych miejscach w różnych dniach. Na przykład w Rzymie od czasów papieża Bonifacego IV, którego pontyfikat przypadł na lata 608-615, obchodzono je 13 V od dnia, w którym oficjalnie złożono dużą ilość relikwii męczenników w dawnym pogańskim Panteonie zamienionym na kościół p. w. Najświętszej Marii Panny i Wszystkich Męczenników.

Dzisiejsza data Uroczystości Wszystkich Świętych, czyli 1 XI, pojawiła się w Irlandii i Bawarii pod koniec VIII wieku. Za czasów cesarza Ludwika Pobożnego na tę datę wyznaczono datę święta wszystkich świętych w całym państwie Franków. Wreszcie w roku 935 papież Jan XI oficjalnie wyznaczył 1 XI na dzień Uroczystości Wszystkich Świętych w całym Kościele.

Wybór tego dnia nie był przypadkowy. Otóż 1 XI wypadało pogańskie święto zwane Samhain obchodzone przez Celtów, a także przez Germanów. Był to oficjalny koniec cieplejszej części roku i początek zimy. W wierzeniach celtyckich łączyło się to z wiarą, że tego dnia duchy zmarłych odwiedzają świat żywych. Pośród elementów obchodzenia tego święta było m. in. palenie ognisk.

Wyznaczenie daty Uroczystości Wszystkich Świętych na dzień obchodzenia święta Samhain miało niejako poprzez „przejęcie” pogańskiego święta służyć chrystianizacji ludów północnej części Europy.

Do Uroczystości Wszystkich Świętych obchodzonej 1 XI już w następnym stuleciu dołączyło obchodzone dzień później drugie święto, zwane Dniem Zadusznym albo krócej potocznie Zaduszkami. Wywodzi się ono ze praktyk wczesnośredniowiecznych mnichów, którzy wybierali sobie jakiś dzień w roku, w którym wspominali zmarłych współbraci i modlili się za nich. Z czasem od IX wieku w niektórych klasztorach praktyka ta zaczęła nabierać szerszego charakteru. Zaczęto modlić się nie tylko za zmarłych zakonników, ale w ogóle za wszystkich zmarłych.

Do tej praktyki nawiązał w 998 roku św. Odylon, opat sławnego benedyktyńskiego opactwa w Cluny we Francji, który ustanowił Dzień Zaduszny – dzień wspomnienia wszystkich zmarłych, przypadające 2 XI, czyli dzień po Uroczystości Wszystkich Świętych i w ten sposób się z nim wiążące.

Klasztor w Cluny był w tym czasie bardzo ważnym ośrodkiem religijności, ośrodkiem t. zw. kongregacji kluniackiej rozgałęzionej w całej Europie, a jego opaci mieli w tym czasie ogromny autorytet, nawet większy niż ówcześni papieże, stąd też nowe święto zaczęło się szybko szerzyć, najpierw w kongregacji kluniackiej, potem w innych zakonach i w diecezjach, aż wreszcie zaczęło być uznawane w całym Kościele. Wreszcie w roku 1311 papież Klemens V oficjalnie zatwierdził Dzień Zaduszny, co było jednak tylko sformalizowaniem istniejącej praktyki.

Oba święta – Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – w potocznym rozumieniu i w praktyce ze sobą się zlewają. Istnieje zakorzeniony zwyczaj nawiedzania w ten dzień grobów zmarłych członków rodzin, modlenia się za nich i palenia zniczy symbolizujących pamięć. Zarówno 1, jak też 2 listopada na cmentarzach są odprawiane msze.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%