Zamknij

Święty Arkadiusz z Mauretanii

06:00, 12.01.2022 | .
REKLAMA

Dziś Kościół wspomina św. Arkadiusza z Mauretanii, męczennika z czasów rzymskich.

Święty Arkadiusz urodził się w 284 roku. Pochodził z Cezarei Mauretańskiej (obecnie Szarszal w Algierii) miasta w Mauretanii, prowincji rzymskiej położonej w północno-zachodniej części kontynentu afrykańskiego. Padł ofiarą największych w czasach rzymskich prześladowań chrześcijan z okresu panowania cesarza Dioklecjana. Gdy dotarła do niego wieść o prześladowaniach, uciekł z miasta i schronił się w górach. Wtedy jednak aresztowano jego rodzinę. Chcąc ją ratować, sam się zgłosił, by została ona uwolniona. Próbowano go zmusić do wyparcia się wiary chrześcijańskiej i złożenia ofiary bóstwom rzymskim torturami – najpierw połamaniem goleni, a potem obcinaniem kończyn. Nie wyparł się jednak Chrystus i zginął jako męczennik. Prawdopodobnie nastąpiło to w roku 305.

Na temat jego historii wiadomo z opowieści jego krajana (także – wbrew przydomkowi – pochodzącego z Mauretanii), św. Zenona z Werony. Kościół wspomina św. Arkadiusza 12 I. Nazywany jest św. Arkadiuszem z Mauretanii albo Arkadiuszem z Cezarei Mauretańskiej, gdyż po nim, i to jeszcze w starożytności i wczesnym średniowieczu kilku innych świętych o tym imieniu – św. Arkadiusz z Bourges, św. Arkadiusz z Salamanki, św. Arkadiusz z Konstantynopola i św. Arkadiusz z Cypru. Święty Arkadiusz z Cezarei Mauretańskiej był pierwszym z nich.

Samo imię Arkadiusz pochodzi od Arkadii, krainy w Grecji na Półwyspie Peloponeskim. W Polsce jest dość popularne. Według danych ze stycznia 2021 r. było 53. imieniem męskim pod względem popularności. Nosiło je wtedy 134,8 tys. mężczyzn.

Obok imienia Arkadiusz funkcjonuje drugie, podobne, rzadziej występujące imię, będące jego zniekształceniem – Arkady.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%