Zamknij

Święta Dorota

06:00, 06.02.2022 Aktualizacja: 11:07, 06.02.2022
Skomentuj

Dziś Kościół wspomina świętą Dorotę, męczennicę z czasów rzymskich.

Niewiele wiadomo na jej temat. Wspomina ją święty Hieronim. Żyła pod koniec III wieku w Cezarei Kapadockiej, mieście w Azji Mniejszej (obecnie Kayseri w Turcji). Pochodziła z zamożnej rodziny. Nie chciała się wyprzeć chrześcijaństwa podczas prześladowań z okresu panowania cesarza Dioklecjana. Z powodu przywiązania do wiary była torturowana (rozciągana i bita pięściami), a na koniec została zabita.

Przed torturami próbowano nakłonić ją do dobrowolnego odstępstwa. Próbowały to osiągnąć dwie odstępczynie, Krystyna i Kaliksta, ale nie tylko nic nie wskórały, ale pod wpływem Doroty same wróciły do chrześcijaństwa.

Dorota miała też doprowadzić do nawrócenia poganina o imieniu Teofil. Na temat okoliczności tego zdarzenia są różne legendy. Według jednej z nich ów Teofil miał ironicznie pytać, dlaczego Dorocie spieszno do śmierci, na co owa odpowiedziała, że czekają ją rajskie owoce. Teofil nadal ironizował, mówiąc, że uwierzyłby, gdyby te owoce zobaczył. W tym momencie nieoczekiwanie do niego i Doroty podeszło dziecko z koszem owoców, co wyglądało na znak. W nawiązaniu do tej legendy właśnie owoce są symbolem św. Doroty.

Święta Dorota wspominana jest przez Kościół 6 II. Jej kult rozszerzył się w Europie, szczególnie we Włoszech, w Niemczech i w Polsce. W naszym kraju jest kilkanaście kościołów i parafii pod jej wezwaniem, m.in. w Łodzi, Wrocławiu, Piotrkowie Trybunalskim, Mszczonowie czy w Markowej (wsi w woj. podkarpackim znanej z muzeum upamiętniającego Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej). W kościele p. w. św. Stanisława, św. św. Doroty i św. Wacława we Wrocławiu znajdują się relikwie świętej.

Święta Dorota obecna jest w sztuce. Obrazy poświęcili jej dwaj znani malarze – Hans Baldung Grien oraz Francisco Zurbaran.

Kult świętej przyniósł popularność imieniu. Imię Dorota pochodzi z greki i oznacza „dar od Boga” („doron” - dar, „Theo” - Bóg, stąd Dorothea, w spolszczonej wersji Dorota). Według danych ze stycznia 2021 r. nosiło je prawie 271 tysięcy kobiet w Polsce, przez co było to 22. pod względem popularności imię żeńskie.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%