Dziś mija 120. rocznica urodzin Mieczysława Bekkera – inżyniera, naukowca, konstruktora pojazdu kosmicznego.
Mieczysław Bekker urodził się 25 V 1905 r. w Strzyżowie (obecnie woj. lubelskie, pow. hrubieszowski). W czasie, gdy był jeszcze małym dzieckiem, jego rodzina przeniosła się do Konina. Tam w 1924 r. ukończył szkołę średnią. W 1929 r. ukończył studia na Politechnice Warszawskiej, uzyskując dyplom inżyniera-mechanika. Specjalizował się w terramechanice, czyli nauce o zależności między pojazdem a podłożem, po którym tenże pojazd się porusza. Z jego umiejętności chętnie korzystało Wojsko Polskie. W latach 1936-1939 prowadził wykłady o pojazdach specjalnych na Studium Wojskowym Politechniki Warszawskiej, gdzie stworzył Laboratorium Pojazdów Specjalnych. Było to jedno z pierwszych tego typu laboratoriów na świecie Już w okresie międzywojennym Bekker miał pierwsze osiągnięcia takie jak opatentowanie wielosilnikowego napędu czołgu oraz smarowanych sworzni do pojazdów gąsienicowych.
Po wybuchu wojny zmuszony był uchodzić przed Niemcami. Udało mu się przedostać do Rumunii, a potem do Francji. Po jej upadku w 1940 r. trafił aż do Kanady. Zaczął pracować dla kanadyjskiej armii.
W latach 50. przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Pracował na tamtejszych uniwersytetach. Nadal zajmował się poruszaniem się pojazdów po różnych rodzajach terenu. W latach 1954-1960 znowu współpracował z wojskiem, tym razem amerykańskim.
W 1960 r. trafił do znanej firmy General Motors. Otrzymał tam bardzo ambitne zadanie, które zakończyło się jego największym osiągnięciem. Stanął mianowicie na czele zespołu badaczy, którzy mieli stworzyć pojazd przystosowany do poruszania się po Księżycu. Praca zespołu Bekkera zakończyła się sukcesem. Pochodzący z Polski naukowiec nie tylko nadzorował i koordynował pracę pozostałych, ale był też osobiście opracował konstrukcję specjalnych ażurowych opon oraz elastycznej ramy pojazdu. Trzy pojazdy kosmiczne rzeczywiście znalazły się na na „Srebrnym Globie”, przetransportowane przez lądowniki Apollo 15 (w 1971 roku) oraz Apollo 16 i Apollo 17. Wszystkie trzy spełniły swoje zadanie. Sam Bekker spełnił tym samym swoje marzenie z dzieciństwa, kiedy to obserwował przez lunetę Księżyc i marzył o tym, że zostawi tam jakiś swój ślad.
Po tym sukcesie w 1970 r. Mieczysław Bekker przeszedł na emeryturę. Zmarł 8 I 1989 r. w mieście Santa Barbara w USA (w stanie Kalifornia). Pozostawił po sobie kilkanaście patentów. Nie jest to jednak pełny dorobek, gdyż znaczna część jego pracy – zlecenia dla wojska – miała charakter poufny. Miał kilka tytuł doktora honoris causa oraz odznaczeń. W Polsce już w 1979 r. przyznano mu tytuł honorowego obywatela miasta Konina. W mieście, w którym się wychowywał, upamiętniono także nadaniem jego imienia skwerowi oraz postawieniem tam tablicy pamiątkowej.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz