Zamknij

200. rocznica urodzin bł. m. Marii Angeli Truszkowskiej (16 V 1825)

06:00, 16.05.2025
Skomentuj

Dziś mija okrągła, 200. rocznica urodzin błogosławionej matki Marii Angeli (Zofii Kamili) Truszkowskiej, zakonnicy, działaczki społecznej, założycielki zgromadzenia felicjanek.

Zofia Kamila Truszkowska urodziła się 16 V 1825 roku w Kaliszu jako córka prawnika. Jej rodzice byli pobożnymi ludźmi. Ona poszła w ich ślady. Od dzieciństwa chciała być zakonnicą. Sprzeciw rodziny odwlekł jednak podjęcie tej decyzji. Truszkowska zdobywała przez pewien czas wykształcenie – najpierw w Warszawie, potem w Szwajcarii. Po powrocie opiekowała się chorym ojcem. Wstąpiła do Stowarzyszenia św. Wincentego a Paulo, gdzie należała do jednej z osób najgorliwiej opiekujących się chorymi i ubogimi. Potem wstąpiła też do III zakonu franciszkańskiego, czyli organizacji zrzeszającej świeckich bliskich duchowości zakonu franciszkanów. Nie tylko sama poświęcała się działalności charytatywnej, ale także umiała wciągać do niej innych.

W 1855 r. błogosławiona i jej siostra podjęły decyzję o zostaniu zakonnicami. Razem z innymi zaangażowanymi w dobroczynność kobietami postanowiły powołać nowy żeński zakon. W związku z tym, że aktu zawierzenia Matce Bożej połączonego z wspomnianą wyżej decyzją dokonały przed ołtarzem z wizerunkiem św. Feliksa z Kantalicjo, nazwały siebie felicjankami. Zofia Kamila Truszkowska przyjęła nowe zakonne imiona – Maria Angela.

W 1857 r. członkinie nowego zgromadzenia przyjęły habit zakonny. W latach 1858-1864 założyły 27 ochronek wiejskich i rozwinęły na dużą skalę działalność charytatywną w Warszawie. W 1860 r. bł. Maria Angela przeprowadziła reorganizację zakonu. Wydzieliła grupę 11 zakonnic ze sobą na czele i utworzyła z nich zgromadzenie kontemplacyjne, nie zajmujące się czynną działalnością. Reszta zakonnic nadal ją prowadziła.

Po upadku powstania styczniowego rosyjski zaborca oficjalnie rozwiązał zakon. Siostry działały jednak nadal konspiracyjnie, nie nosząc habitów. W 1868 r. Maria Angela Truszkowska została ponownie wybrana matką przełożoną. Zaledwie rok później, w 1869 r., zrezygnowała z tej funkcji z powodu kłopotów zdrowotnych – choroby nowotworowej oraz utraty słuchu. Nadal jednak służyła radą i pomocą pozostałym felicjankom.

W 1894 r. papież Leon XIII oficjalnie zatwierdził zakon felicjanek. Nosi on pełną nazwę Zgromadzenia Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka Serafickiego. Inspirację do działalności, jak sama nazwa wskazuje, czerpie z działalności świętych Franciszka z Asyżu i Feliksa z Kantalicjo.

Błogosławiona Maria Angela Truszkowska zmarła 10 X 1899 roku w Krakowie. Pochowano ją w kaplicy przy kościele Niepokalanego Serca Maryi w Krakowie.

W 1993 r. założycielka zakonu felicjanek została beatyfikowana. Jan Paweł II podczas ogłaszania tej decyzji mówił, że jej życie "(...) znaczone było miłością. Była to troska o wszystkich głodnych chleba, serca i domu oraz prawdy ewangelicznej". Wspomnienie liturgiczne błogosławion ej Marii Angeli Truszkowskiej przypada 10 X.

Błogosławiona jest patronką wielu stowarzyszeń i instytucji prowadzonych przez siostry felicjanki na całym świecie. Wśród nich znajduje się Szkoła Podstawowa nr 28 w Warszawie i Gimnazjum nr 4 w Warszawie.

(Szczepan Korulczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%