Zamknij

Święta Joanna

06:00, 24.05.2022 .

Dziś Kościół wspomina świętą Joannę, żonę Chuzy, słuchaczkę nauk Chrystusa, jedną z kobiet, które odkryły pusty grób.

Niewiele wiadomo o Joannie. Nie są znane daty jej życia. Była żoną Chuzy, rządcy dóbr tetrarchy Galilei – Heroda Antypasa. Należała do grupy kobiet (obok. m.in. Marii Magdaleny), które Jezus uwolnił od opętania albo od choroby i które towarzyszyły Jemu i apostołom, słuchały Jego nauk. Joanna wyróżniała się spośród nich tym, iż była zamożna i chętnie dzieliła się swoim majątkiem z Chrystusem i jego uczniami. Była też jedną z kobiet, które przyszły po śmierci Chrystusa namaścić Jego ciało, zastały pusty grób i doniosły o tym apostołom. Nic więcej na jej temat nie wiadomo.

W Kościele nie rozwinął się jakoś szerzej jej kult, jednak jest uznawana za świętą. Znalazła się w sporządzonym w IX wieku spisie świętych. Jej wspomnienie wypada 24 V.

Godne odnotowania jest to, iż jest pierwszą chronologicznie świętą o imieniu Joanna. Po niej było jeszcze szereg innych świętych noszących to imię, m.in. Joanna d'Arc, francuska bohaterka narodowa z XV wieku, św. Joanna z Balneo (zakonnica z XI wieku,) francuska królowa Joanna de Valois, św. Joanna de Chantal (zakonnica z XVI wieku) czy Joanna (Gianna) Beretta-Molla, o której niedawno był artykuł:

https://radzyninfo.pl/pl/545_historia/230906_swieta-joanna-beretta-molla.html

Imię Joanna stanowi żeńską wersję imienia Jan i tym samym pochodzi od hebrajskiego wyrażenia "Jo-hanan" czyli "Bóg jest łaskawy". Jest to imię bardzo popularne w całej Europie, w tym w Polsce. Warto jednak odnotować, że w naszym kraju żeńską wersją imienia Jan jest imię Janina, natomiast imię Joanna trafiło do nas z zagranicy. Nastąpiło to już w późnym średniowieczu. Według danych ze stycznia 2022 r. imię Joanna jest 11. pod względem popularności imieniem żeńskim w Polsce. Nosi je prawie 405,8 tysiąca kobiet w naszym kraju.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%