Zamknij

230. rocznica ustanowienia orderu Virtuti Militari (22 VI 1792)

06:00, 22.06.2022 | .
REKLAMA

Dziś mija 230. rocznica ustanowienia orderu Virtuti Militari – najwyższego polskiego odznaczenia wojskowego.

Order Virtuti Militari ustanowiony został w trakcie wojny w obronie konstytucji 3 maja w 1792 roku, niedługo po zwycięskiej bitwie pod Zieleńcami, podczas której dowodził książę Józef Poniatowski. Zaproponował on zaraz po tym boju królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu, by dla poprawienia morale wojska ustanowić specjalne odznaczenie za męstwo na placu boju. Monarcha przychylił się do tej prośby bratanka. 22 VI 1792 roku ustanowił order Virtuti Militari. Jego nazwa po łacinie oznacza „Męstwo żołnierskie”. Jego celem było wyróżnienie odwagi na polu bitwy. Do pierwszego wręczenia orderu doszło już w dniu ustanowienia. Udekorowanych zostało nim 15 osób, w tym jego pomysłodawca.

Pierwotnie order miał kształt owalny. Na awersie był napis "SAR" (skrót od Stanislaus Augustus Rex czyli Stanisław August król) zwieńczony koroną królewską, a pod monogramem - dwie gałązki palmowe. Na rewersie wygrawerowano napis "VIRTUTI MILITARI". Już na przełomie sierpnia i września 1792 roku - po ustanowieniu statutu odznaczenia - zmieniono jego wygląd m. in. poprzez nadanie mu kształtu krzyża, który przetrwał, z pewnymi modyfikacjami, do dnia dzisiejszego.

Do końca panowania Stanisława Augusta i istnienia Rzeczypospolitej order Virtuti Militari przyznano go jeszcze 526 osobom.

Zaborcy zlikwidowali odznaczenie. Zostało ono reaktywowane w Księstwie Warszawskim. Było też przyznawane w Królestwie Kongresowym. Zostało ponownie zlikwidowane po stłumieniu powstania listopadowego. Ponownie reaktywowano je po odzyskaniu niepodległości i od tego czasu istnieje nieprzerwanie, choć w okresie PRL było profanowane niegodnymi przyznaniami. Po 1989 r. były 3 przypadki anulowania takich odznaczeń.

Wygląd i podział orderu na klasy określiła ustawa z 1933 roku, której postanowienia w sporym stopniu przywróciła ustawa z 1992 roku.

Order dzieli się na 5 klas:

- klasa I - Krzyż Wielki Orderu Wojennego Virtuti Militari

- klasa II - Krzyż Komandorski Orderu Wojennego Virtuti Militari

- klasa III - Krzyż Kawalerski Orderu Wojennego Virtuti Militari

- klasa IV - Krzyż Złoty Orderu Wojennego Virtuti Militari

- klasa V - Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%