Zamknij

10. rocznica śmierci Józefa Szaniawskiego (4 IX 2012)

06:01, 04.09.2022 .

Dziś mija okrągła, 10. rocznica śmierci Józefa Szaniawskiego, dziennikarza, publicysty, politologa i historyka, ostatniego więźnia politycznego PRL.

Józef Szaniawski urodził się 4 X 1944 r. we Lwowie. Jego ojciec był pedagogiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. On sam również ukończył tę uczelnię. W latach 1970-1985 był redaktorem w Polskiej Agencji Prasowej. W 1973 r. nawiązał konspiracyjną współpracę z Radiem Wolna Europa. Przekazywał mu wiele depesz PAP przed ich ocenzurowaniem. W 1985 r. został zdemaskowany i aresztowany. Urządzono pokazowy proces, w którym skazano go na 10 lat więzienia, oskarżając o współpracę z... amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą (CIA). Sprawą interesowali się osobiście generałowie Jaruzelski i Kiszczak. Szaniawski więziony był początkowo w więzieniu w Warszawie na Mokotowie, potem w Barczewie. Nie objęła go amnestia dla więźniów politycznych ogłoszona na fali "pierestrojki" w 1986 roku. Uwolniony został dopiero w grudniu 1989 roku! Przez to zyskał miano ostatniego więźnia politycznego PRL.

W latach 1994-2003 wykładał na Uniwersytecie Warszawskim. W 1996 r. został profesorem i prorektorem prywatnej Wyższej Szkoły Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie. Pracował tam do 2001 roku. Od 2001 r. prowadził zajęcia w Wyższej Szkole Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od 2006 roku aż do śmierci wykładał w Wyższej Szkole Kultury Medialnej w Toruniu.

W latach 90. należał do osób walczących o dobre imię pułkownika Jerzego Kuklińskiego. Napisał o nim kilka książek i szereg artykułów, a w 1998 r. był jednym z głównych organizatorów wizyty pułkownika w Polsce. Poza książkami o Kuklińskim napisał Szaniawski jeszcze kilka książek o tematyce historycznej (m. in. jedną o bitwie pod Grunwaldem). Oprócz tego wielokrotnie wypowiadał się za wejściem Polski do NATO.

Od 1990 r. Szaniawski udzielał się też w mediach, głównie w prasie polskiej i polonijnej. m.in. w "Tygodniku Solidarność", "Wprost", "Polsce Zbrojnej", "Nowym Świecie", "Gazecie Polskiej", "Dzienniku Chicagowskim", "Nowym Dzienniku", "Dzienniku Związkowym", "Naszej Polsce", "Naszym Dzienniku". W ostatniej z wymienionych gazet miał stałą rubrykę. Jego felietony były też w Radiu Maryja i internetowej rozgłośni SIM Radio.

Józef Szaniawski był pasjonatem wędrówek po górach. Zginął w trakcie jednej z nich 4 IX 2012 roku, spadając w przepaść w trakcie powrotu ze zdobytej przez siebie Świnicy (szczyt w Tatrach Wysokich). Został pochowany na Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%