Zamknij

50. rocznica przywrócenia gmin

06:00, 28.11.2022 .

Dziś mija okrągła, 50. rocznica reformy administracyjnej wprowadzającej z powrotem gminy, której skutki obowiązują do dziś.

Gminy jako najniższy szczebel podziału administracyjnego państwa istniały już w czasach II RP i w pierwszych latach PRL. Zostały jednak zniesione w wyniku reformy administracyjnej z roku 1954. Najniższymi jednostkami administracyjnymi stały się gromady, a w niektórych miejscach osiedla. Gromady obejmowały po kilka wsi. Szybko okazało się, że nie jest dobry podział, bo brakuje wystarczającej ilości kadr. Gromady często likwidowano. W 1972 r., tuż przed ich ostateczną likwidacją było ich blisko o połowę mniej niż w 1954 r. W dniu 29 XI 1972 r. została uchwalona ustawa o utworzeniu gmin i zmianie ustawy o radach narodowych. W jej myśl likwidowano gromady, a na ich miejsce tworzono gminy, obejmujące zwykle od kilkunastu do dwudziestu wsi. Około 4300 gromad zostało zastąpione przez około 2300 gmin.

Reforma administracyjna z 1972 r. była pierwszą z trzech reform wprowadzonych w latach 70. przez komunistyczną ekipę Edwarda Gierka. W drugiej reformie z 1973 r. stojące na czele jednostek administracyjnych kolegialne prezydia rad narodowych zostały zastąpione organami jednoosobowymi (naczelnikami gmin i miast oraz wojewodami), zaś w ramach trzeciej, najbardziej znanej reformy z 1975 r. zlikwidowano powiaty i zastąpiono 17 dużych województw 49 małymi.

Pierwsza z tych trzech reform okazała się być najtrwalsza, najniższy bowiem segment podziału administracyjnego państwa, jakim są gminy, przetrwał w zasadzie do dziś. Istnienia gmin nie zmieniły późniejsze reformy administracyjne. Zdarzały się natomiast przypadki łączenia lub dzielenia gmin, zmian ich granic lub nazw. Głośna stała się sprawa zlikwidowanej w 2019 r. (z powodu zadłużenia) gminy Ostrowice w województwie zachodniopomorskim.

Obecnie w Polsce istnieje 2477 gmin – 1513 gmin wiejskich, 662 gminy miejsko-wiejskie oraz 302 gminy miejskie, w tym 66 gmin będących jednocześnie miastami na prawach powiatu.

W powiecie radzyńskim jest 8 gmin – 1 gmina miejska i 7 gmin wiejskich: gminy miejska Radzyń Podlaski, gmina wiejska Radzyń Podlaski, gmina Borki, gmina Czemierniki, gmina Kąkolewnica, gmina Komarówka Podlaska, gmina Ulan Majorat i gmina Wohyń.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%