Zamknij

100. rocznica urodzin Zbigniewa Dębskiego (29 XI 1922)

06.01, 28.11.2022 .
REKLAMA

Dziś mija okrągła, 100. rocznica urodzin Zbigniewa Dębskiego, wojskowego, chemika, powstańca warszawskiego, działacza społecznego, ofiary katastrofy smoleńskiej.

Zbigniew Dębski urodził się 29 XI 1922 roku w Łasinie (obecnie woj. kujawsko-pomorskie, pow. grudziądzki). Był synem aptekarza. Po wybuchu wojny rodzina uciekła z rodzinnej miejscowości z obawy przed Niemcami. Dotarła do Łucka, skąd znowu musiała uciekać z powrotem na północny zachód, gdyż wkroczyli Rosjanie. Ostatecznie Dębscy trafili do Warszawy. Młody Zbigniew Dębski uczył się na tajnych kompletach. Wstąpił też do ZWZ-AK. Ukończył konspiracyjną szkołę dla niższych dowódców, a potem konspiracyjną "podchorążówkę".

W 1944 roku walczył w powstaniu warszawskim. W pierwszych dniach powstaniu uczestniczył w ataku na gmach Poczty Głównej, zaś później w walkach o budynek PAST-y. Jako jeden z pierwszych dotarł na jeszcze szczyt i zawiesił tam polską flagę. Jeszcze później brał udział w obronie ulicy Nowy Świat. 8 IX został ranny i dostał się do niewoli. Trafił do obozu jenieckiego. W 1945 r. został uwolniony przez Brytyjczyków. Przez następne lata służył w polskich oddziałach wartowniczych w amerykańskiej strefie okupacyjnej w Niemczech.

W 1948 r. wrócił do kraju. W 1952 r. ukończył studia chemiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pierwotnie zamierzał pójść w ślady ojca i studiować farmację, ale wybrał chemię, bo apteki w PRL zostały upaństwowione. Po ukończeniu studiów chemicznych na krótko przyjęto go do pracy w wytwórni farmaceutycznej w Tarchominie w Warszawie (obecna Polfa). Został stamtąd zwolniony jako "klasowo podejrzany". Sytuacja powtórzyła się w Instytucie Farmaceutycznym oraz w firmie farmaceutycznej "Motor". Dopiero z Centralnego Laboratorium Chemicznym, w którym podjął pracę w 1954 r., nie został zwolniony. W 1964 r. przeniósł się do Zjednoczonych Zespołów Gospodarczych "Inco", w których pracował już do emerytury.

Z czasem zaczął się udzielać jako działacz społeczny. W 1980 r. został przewodniczącym Środowiska Żołnierzy Batalionu AK "Kiliński". W 1989 r. stał się jednym z założycieli Związku Powstańców Warszawskich i członkiem jego prezydium, a w 2001 r. – współzałożycielem Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz członkiem jego zarządu. Ponadto należał do dwóch komitetów budowy pomnika powstańców warszawskich.

Wśród przyznanych mu odznaczeń były Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (przyznany pośmiertnie), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych, Warszawski Krzyż Powstańczy, Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami , Krzyż Armii Krajowej oraz Nagroda Miasta Stołecznego Warszawy. Od 2008 r. zasiadał w kapitule pierwszego z wymienionych odznaczeń, to jest Virtuti Militari. Działał, jak już było wspomniane, w stowarzyszeniu zrzeszającym tych, którzy je otrzymali.

Z racji swojej działalności Zbigniew Dębski miał w roku 2010 uczestniczyć w obchodach rocznicy zbrodni katyńskiej, jednakże zginął w katastrofie smoleńskiej 10 IV 2010 roku. Pochowano go na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Pośmiertnie został awansowany z podpułkownika na pułkownika.

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%