Zamknij

Święty Izydor z Sewilli - patron internetu

06:00, 04.04.2023 Aktualizacja: 11:10, 07.04.2023
Skomentuj

Dziś Kościół wspomina świętego Izydora z Sewilli, arcybiskupa, doktora Kościoła, patrona internetu.

Święty Izydor urodził się około roku 560 w Nowej Kartaginie w królestwie Wizygotów (obecnie Cartagena w Hiszpanii). Pochodził z pobożnej rodziny, która wydała czworo świętych. Prócz Izydora na ołtarze wyniesieni zostali jego dwaj bracia – Leander i Fulgencjusz – oraz siostra Florentyna. Szybko stracili rodziców. Osieroconym młodszym rodzeństwem opiekował się najstarszy Leander. Został on duchownym, a z czasem arcybiskupem Sewilli. W jego ślady poszedł Izydor, który po zdobyciu wykształcenia w przyklasztornej szkole również został kapłanem.

To właśnie w okresie posługi św. Leandra nastąpiło nawrócenie się Wizygotów, którzy przeszli z arianizmu na katolicyzm. Sam św. Leander miał w to swój spory wkład. Być może jego autorytet miał wpływ na to, że po jego śmierci w 600 r. nowym arcybiskupem sewilskim został jego młodszy brat.

Święty Izydor dowiódł jednak, że nie był tylko "bratem swego brata". Okazał się być biskupem co najmniej równie energicznym i szczerze religijnym co krewny. Zwołał dwa synody – w Sewilli (619 r.) i w Toledo (633 r.). Oba przyniosły istotne decyzje. W ich wyniku ujednolicono liturgię, ustanowiono dokładne granice diecezji wchodzących w skład sewilskiej archidiecezji, potępiono szerzące się herezje i zalecono edukację duchowieństwa.

Święty Izydor był fundatorem wielu kościołów i klasztorów, a także szkół i bibliotek. To ostatnie było istotne w okresie upadku kultury i edukacji, jaki nastąpił podczas upadku cesarstwa rzymskiego i "wędrówek ludów”.

Święty Izydor pozostawił po sobie bogatą spuściznę literacką w postaci około 20 dzieł. Zwalczał w w nich herezje, zwłaszcza arianizm i monofizytyzm, wykładał prawdy wiary i moralności.

Pisał też o sprawach świeckich – o dziejach Gotów i Wandali, którzy opanowali jego kraj. Największym jego dziełem, zarówno pod względem objętości, jak też znaczenia, był "Codex etimologiarum". Był to rodzaj... encyklopedii, synteza ówczesnej wiedzy. W ciągu wielu stuleci była to księga niezwykle popularna. Liczne pokolenia Europejczyków czerpały z nich wiadomości o wszystkich istniejących wówczas naukach: od gramatyki po teologię, od muzyki po medycynę.

Oczami jej autora widziano odległe kraje, kosztowne minerały, egzotyczne zwierzęta i rośliny.

Święty Izydor był człowiekiem skromnym i pełnym miłosierdzia. Gdy był już śmiertelnie chory i przeczuwał, że niedługo umrze, poszedł do katedry, wobec wszystkich przebrał się z szat biskupich w wór pokutny i po raz ostatni przyjął Komunię Świętą, po czym pożegnał się po kolei ze wszystkimi obecnymi. Zmarł kilka dni później, 4 IV 636 roku w Sewilli. Pochowano go obok grobów jego brata i siostry. W 1063 r. szczątki zostały ekshumowane i przetransportowane do Lyonu we Francji.

W 1598 r. został kanonizowany, a w 1722 r. – uznany doktorem Kościoła, to jest myślicielem mającym istotny wkład w doktrynę Kościoła. Jego kościelne wspomnienie przypada 4 IV. Jest patronem Hiszpanii, Sewilli, a także... internetu, internautów i programistów. Oczywiście przyczyną ogłoszenia go patronem internetu jest to, że sam stworzył "bazę danych".

(Szczepan Korulczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%