Dziś mija okrągła, 80. rocznica tragicznej śmierci bł. Marianny Biernackiej, patronki teściowych, która poświęciła się, by ratować swoją synową.
Błogosławiona urodziła się w 1888 roku w Lipsku nad Biebrzą (obecnie woj. podlaskie, pow. augustowski) jako Marianna Czokało. Data dzienna jej urodzin nie jest znana. Prawdopodobnie pochodziła z rodziny grekokatolickiej. Uczęszczała przez krótki czas do szkoły, ale nie nauczyła się nawet czytać i pisać. W 1905 r., mając zaledwie 17 lat, wyszła za mąż za Ludwika Biernackiego. Małżonkowie prowadzili razem gospodarstwo rolne. Mieli sześcioro dzieci, ale czworo z nich zmarło już w wieku niemowlęcym. Dorosłego wieku dożyło dwoje: córka Leokadia, która po tym, jak sama wyszła za mąż, wyprowadziła się, oraz syn Stanisław, który po śmierci ojca przejął gospodarstwo. W 1939 r. ożenił się z Anną z Szymańczyków. W 1940 r. urodziła się pierwsza ich córka, Helena, która jednak zmarła niedługo po urodzeniu, w 1941 r. – druga córka Eugenia. W 1943 r. Anna Biernacka po raz trzeci była w ciąży. Wtedy doszło do tragedii.
W tym czasie, jak wiadomo, trwała II wojna światowa i niemiecka okupacja. Na początku lipca 1943 r. w odwecie za zabicie niemieckiego policjanta okupant zarządził masowe aresztowania wśród miejscowej ludności. Niemcy przyszli też do gospodarstwa Biernackich. Chcieli aresztować Stanisława i Annę. Wtedy błogosławiona poprosiła, by zamiast ciężarnej synowej aresztowali ją. Dowodzący akcją Niemiec wyraził zgodę. Matka i syn zostali zabrani do więzienia w Grodnie. Oboje spędzili tam dwa tygodnie, czekając na śmierć. Marianna Biernacka dużo się modliła, śpiewając Godzinki.
13 VII 1943 roku razem z synem i 48 innymi mieszkańcami Lipska została rozstrzelana w Naumowiczach (obecnie na Białorusi). Wszyscy zostali pochowani w nieznanym miejscu.
Mieszkańcy Lipska w świadectwach zgodnie podkreślali, iż Marianna Biernacka wyróżniała się dużą religijnością, miłością do Boga i do swojej rodziny, której zawsze z oddaniem pomagała. Ocalona synowa przeżyła wojnę, choć urodzony przez nią syn Stanisław młodszy zmarł w wieku zaledwie roku na zapalenie płuc.
W 1999 r. Marianna Biernacka została zaliczona do grona 108 polskich męczenników z okresu II wojny światowej i beatyfikowana. Dodatkowo Jan Paweł II ogłosił ją patronką świekier i pozostałych teściowych.
Marianna Biernacka jest jedyną błogosławioną noszącą imię Marianna. Nie ma innej błogosławionej (a tym bardziej świętej) o takim imieniu. Jest to żeńska forma imienia Marian. Czasem błędnie traktowano to imię jako połączenie imion Maria i Anna. Był czas, gdy imię Marianna dość popularne. Współcześnie jest 56. pod względem popularności imieniem żeńskim w Polsce. Nosi je 121 tysięcy kobiet w naszym kraju.
Na koniec artykułu warto podać pewną ciekawostkę językową. Niegdyś słowa "teść" i "teściowa" odnosiły się tylko do rodziców żony, natomiast rodziców męża nazywano "świekrem" i "świekrą". Dziś teściami nazywa się rodziców współmałżonków z obu stron. Słowo "świekra" bywa jeszcze używane, ale rzadko.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz