Dziś mija 290. rocznica urodzin Macieja Kamieńskiego – polskiego kompozytora słowackiego pochodzenia, pioniera polskiej opery.
Maciej Kamieński urodził się 13 X 1734 roku w okolicach Sopronu na Węgrzech. Z pochodzenia był Słowakiem. Pierwotnie jego nazwisko miało formę Kamensky. Kształcił się w Sopronie, być może także w Wiedniu. W stolicy Austrii mieszkał od 1760 roku. Nie wiadomo, kiedy przeniósł się do Warszawy. Mieszkał w niej na pewno w roku 1773. Uczył gry na fortepianie i śpiewu solowego.
W 1778 r. skomponował pierwszą polską operę zatytułowaną "Nędza uszczęśliwiona". Nie zdobyła ona jednak uznania. Długo uchodziła ona za pierwszą polską operę. Zmieniło się to po odkryciu anonimowej opery z przełomu XVII i XVIII wieku "Heca albo polowanie na zająca".
W późniejszym okresie tworzył kolejne opery: "Prostota cnotliwa" (1779), "Zośka czyli wiejskie zaloty" (1779), "Balik gospodarski" (1783), "Tradycja dowcipem załatwiona" (1789).
Poza operami skomponował także "Kantatę dramatyczną", stworzoną w 1788 r. z okazji uroczystości odsłonięcia pomnika króla Jana III Sobieskiego w Warszawie, msze, oratoria oraz szereg drobnych utworów wokalnych i instrumentalnych. W swoich utworach czerpał inspiracje z muzyki ludowej.
Przypuszcza się, iż Maciej Kamieński mógł być kompozytorem znanej pieśni "Hej sokoły". Dawniej przypisywano utwór Tomaszowi Padurze (1801-1871).
W 1803 roku Kamieński został właścicielem posesji przy ulicy Świętojerskiej, gdzie prowadził zajazd i mieszkał do śmierci. W 1805 roku dzierżawił przy ul. Nalewki tzw. dworek dulfowski, w którym organizował publiczne wieczory muzyczne.
Maciej Kamieński zmarł 25 I 1821 r. w Warszawie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz