Zamknij

120. rocznica śmierci Maksymiliana Jackowskiego (14 I 1905)

06:00, 14.01.2025
Skomentuj

Dziś mija 120. rocznica śmierci Maksymiliana Jackowskiego – polskiego działacza społecznego i gospodarczego.

Maksymilian Jackowski urodził się 11 X 1815 roku w Słupi (miasto obecnie w pow. poznańskim) jako syn dzierżawcy majątku ziemskiego. Rozpoczął naukę w gimnazjum w Poznaniu, ale jej nie ukończył. Wcielony został do armii pruskiej. Po odbyciu służby wojskowej zaczął pracować jako praktykant w majątku generała Dezyderego Chłapowskiego w Turwi. Generał Chłapowski był jednym z pierwszych i ważniejszych reprezentantów pracy organicznej, wprowadzającym nowoczesne formy gospodarowania. Jackowski praktykował po tym także w majątku Napoleona Mańkowskiego w Źrenicy koło Środy Wielkopolskiej. Po zakończeniu praktyk wydzierżawił folwark Pobereże na Podolu. W 1850 r. wrócił do zaboru pruskiego i kupił własny majątek Pomarzanowice koło Pobiedzisk, gdzie osiadł razem z żoną.

Jackowski nie był zwykłym właścicielem majątku, ale człowiekiem aktywnym społecznie. Już w 1851 roku zaczął zakładać powiatowe towarzystwa rolnicze, a w 1861 r. został jednym z członków założycieli Centralnego Towarzystwa Gospodarczego.

W 1863 r. został aresztowany przez Prusaków za organizowanie pomocy dla walczących wtedy w zaborze rosyjskim uczestników powstania styczniowego. Z braku dowodów został jednak wypuszczony.

W 1865 r. wszedł do władz Centralnego Towarzystwa Gospodarczego i w jego imieniu objął opiekę nad kółkami rolniczymi. Patronat ten, który sprawował aż do 1900 r., był głównym dziełem jego życia. Zakładał nowe kółka, organizował wystawy rolnicze, propagował racjonalizację gospodarki i ubezpieczenia. W 1875 r. zainicjował wydawanie czasopisma "Rocznik Kółek". Przez lata odbył około 40 wizytacji kółek, szkoleń albo wizyt mających na celu założenia kółka. Cieszył się sporym autorytetem. Zwracali się do niego pomoc ludzie nie tylko z zaboru pruskiego, ale także z dwóch pozostałych. Jego działalność miała znaczenie nie tylko gospodarcze, ale także społeczne i narodowo-polityczne.

W 1885 r. Jackowski oddał gospodarowanie w majątku synowi i przeprowadził się do Poznania. Nadal mimo podeszłego wieku był aktywny. W 1889 r. założył kolejne czasopismo – "Przegląd Gospodarski". Uczestniczył w organizacji obchodów setnych rocznic ważnych wydarzeń: uchwalenia konstytucji 3 maja (w 1891 r.) i powstania kościuszkowskiego (w 1894 r.).

Maksymilian Jackowski zmarł 14 I 1905 roku w Poznaniu. Pochowany został na cmentarzu we Wronczynie (obecnie pow. poznańskim). Jego pogrzeb stał się manifestacją narodową.

Jego imię nosi Zespół Szkół Ekonomicznych w Słupcy oraz Szkoła Podstawowa we Wronczynie. W 1980 r. jego postać pojawiła się w serialu "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy".

(Szczepan Korulczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%