Dziś mija 120. rocznica urodzin błogosławionego księdza Józefa Kuta, jednego z 108 męczenników z czasów okupacji niemieckiej beatyfikowanych w 1999 roku.
Ksiądz Józef Kut urodził się 21 I 1905 roku w Sławinie (obecnie woj. wielkopolskie, pow. ostrowski) w rodzinie chłopskiej. Maturę zdał w gimnazjum w Ostrowie Wielkopolskim. Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do seminarium duchownego. Początkowo kształcił się w Poznaniu, potem w Gnieźnie. Został wyświęcony na księdza w 1929 roku. Pełnił posługę jako wikary najpierw w parafii p. w. św. Floriana w Chodzieży, potem w parafii p. w. św. Marcina w Poznaniu.
W 1936 r. został proboszczem parafii p. w. św. Stanisława w Gościeszynie (obecnie woj. wielkopolskie, pow. wolsztyński). Był aktywnym kapłanem. Stworzył chór kościelny, organizował przedstawienia teatralne. W jego parafii większość młodzieży należała do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Żeńskiej.
Niedługo po wkroczeniu w 1939 r. Niemców ksiądz Kut padł ofiarą napadu dokonanego przez bojówkę złożoną z niemieckich kolonistów z pobliskiej wsi Tamowa. Tym razem skończyło się tylko na pogróżkach, przykładaniu bagnetu do gardła i ograbieniu plebanii.
W 1941 r. błogosławiony został aresztowany przez Gestapo. Po krótkim uwięzieniu w Poznaniu został wysłany do obozu koncentracyjnego Dachau. Niemcy proponowali mu uwolnienie w zamian za podpisanie volkslisty, ale odmówił. W kacecie był nieustannie bity i szykanowany. Wskutek tego i niewolniczej pracy stan jego zdrowia gwałtownie się pogorszył. Mimo strasznych warunków nie popadł w zwątpienie. Gdy był już zupełnie wycieńczony i bliski śmierci, nieoczekiwanie ponowiona została propozycja uwolnienia w zamian za podpisanie niemieckiej listy narodowościowej, a dodatkowo także za wyrzeczenie się kapłaństwa. Zdecydowanie odmówił. Niedługo po tym, 18 IX 1942 roku, zmarł z wycieńczenia. Ciało spalono w krematorium.
W 1999 r., podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, ksiądz Józef Kut razem ze 107 innymi męczennikami z okresu okupacji został ogłoszony błogosławionym. Ich wspomnienie przypada 12 IX.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz