Dziś mija okrągła, 100. rocznica śmierci Tadeusza Zaskórskiego, działacza politycznego i społecznego.
Tadeusz Zaskórski urodził się 15 I 1924 r. w Cudkowie (obecnie woj. śląskie, pow. częstochowski) w rodzinie chłopskiej. W 1939 r. zdał egzamin do gimnazjum w Częstochowie, ale nie rozpoczął nauki z powodu wybuchu wojny. W czasie okupacji należał do Armii Krajowej. W 1942 r. został wywieziony do obozu pracy przymusowej w Austrii.
Po zakończeniu wojny mógł wrócić do kraju. Pracował w zakładzie gazowniczym w Wałbrzychu, równolegle odrabiając zaległe lata nauki. Skończył najpierw gimnazjum, a potem (w 1951 r.) liceum dla dorosłych. W 1952 r. uzyskał we Wrocławiu tytuł technika mechanika. W 1955 r. podjął studia na Politechnice Częstochowskiej, w trakcie których poznawał budowę maszyn. Studia ukończył w 1961 roku, uzyskując tytuł magistra inżyniera mechaniki.
Od 1963 r. pracował w Fabryce Maszyn Górniczych "Pioma" w Piotrkowie Trybunalskim. Był tam m.in. szefem kontroli jakości. Jednocześnie był nauczycielem Technikum dla Pracujących w Piotrkowie Trybunalskim. Z tej drugiej pracy został w 1971 r. zwolniony z przyczyn politycznych, gdyż ujmował za prześladowanymi stoczniowcami z Wybrzeża.
Zaangażowanie polityczne i społeczne było w jego życiu obecne od dawna, choć z oczywistych politycznych powodów ograniczone. W latach 1945-1947 należał do mikołajczykowskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego. W 1956 r., w okresie „odwilży”, należał do przejściowo istniejącej oddolnej rady robotniczej. Po powstaniu w 1980 r. NSZZ "Solidarność" wstąpił w szeregi związku, tworząc jego struktury w "Piomie".
W 1989 r. kandydował w pierwszych po wojnie częściowo wolnych wyborach parlamentarnych jako reprezentant opozycji. Zdobył mandat senatora. Był nim do kolejnych wyborów w 1991 roku. Należał do Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. W Senacie wchodził w skład Senackiej Komisji Gospodarki Narodowej oraz Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą.
Tadeusz Zaskórski był też aktywny na polu działalności społecznej. Zasiadał w zarządzie zakładowym, a potem także wojewódzkim, Klubu Techniki i Racjonalizacji. Był też członkiem kierownictwa (Zarządu) lokalnego koła Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich. Oprócz tego w 1990 r. był inicjatorem utworzenia fundacji Obiekt Zabytkowy Opactwo Cystersów w Sulejowie. Pełnił funkcję prezesa tej fundacji aż do swej śmierci. Jej celem było dbanie o cenny zabytek, jakim jest romański zespół klasztorny w Sulejowie. Cystersów sprowadzono tam w XII wieku, natomiast zabudowania pochodzą z wieku XIII. W 1318 r. na jego terenie zorganizowany został zjazd w Sulejowie, podczas którego przedstawiciele różnych stanów uchwalili prośbę do papieża o przyznanie księciu Władysławowi Łokietkowi korony królewskiej. Na temat tego zjazdu był artykuł:
https://radzyninfo.pl/pl/545_historia/154737_700-rocznica-wiecu-w-sulejowie-20-23-vi-1318.html
Tadeusz Zaskórski zmarł 28 I 2006 roku w Miliczu (miasto powiatowe w woj. dolnośląskim).
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz